Štab za vanredne situacije PUO obeležio 1.mart - Međunarodni dan civilne zaštite

01. mart 2024. 12:18 Gradska hronika Pirot Plus Online

Povodom 1. marta, Svetskog dana civilne zaštite, dana 01.03.2024. godine u Gradskoj upravi Pirot je održana Svečana sednica Štaba za vanredne situacije Pirotskog upravnog okruga, sa ciljem da se ukaže na vitalan
značaj i ulogu službi civilne zaštite u slučaju svih tipova nesreća i katastrofa i suočavanja sa njima.

Prenosimo tekst o civilnoj zaštiti - njenom značaju i uvođenju u društvo.

1. MART-MEĐUNARODNIDAN CIVILNE ZAŠTITE
Obeležavanje 1. marta, Svetskog dana civilne zaštite, ustanovljeno je 1990. godine odlukom Generalne skupitine Međunarodne organizacije civilne zaštite sa ciljem da se skrene pažnja široj javnosti na vitalni značaj civilne zaštite i razvijanja svesti o značaju pripremljenosti za preventivne samozaštitne mere i postupke u slučaju elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških nesreća i drugih nesreća i opasnosti.
Prema međunarodnim standardima, civilna zaštita predstavlja organizovan odgovor države na opasnosti koje ugrožavaju stanovništvo, materijalna dobra i životnu sredinu. Ona predstavlja celovit sistem i najširi oblik organizovanja, pripremanja i učešća stanovništva u humanitarnim aktivnostima i zadacima zaštite i spasavanja.
Civilna zaštita predstavlja organizovan odgovor države na opasnosti koje ugrožavaju stanovništvo. materijalna dobra i životnu sredinu u slučaju takve vanredne situacije, koja prevazilazi mogućnosti redovnog delovanja nadležnih organa.
U Republici Srbiji, civilna zaštita posle više ol dve decenije ponovo dobija na značaju i intenzivno se radi na njenom jačanju. Usled čestih pojava vanrednih situacija, država prepoznaje značaj i ulogu civilne zaštite za uspostavljanje pravovremenog i efikasanog odgovora na sve izazove i opasnosti.
U Sektoru za vanredne situacije, civilnoj zaštiti se poklanja velika pažnja. Sektor je nosilac izrade Nacionalne procene ugroženosti i Nacionalnog plana zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama u okviru kojeg se planiraju, organizuju i realizuju.sve mere i zadaci civilne zaštite kao što su: evakuacija, sklanjanje, zbrinjavanje, prva pomoć i medicinska pomoć, RHB zaštita, zaštita od požara, spasavanje od poplava, na vodi i i pod vodom, asanacija ostataka rata. terena i poslovi uništavanja eksplozivnih
Nesreće i katastrofe se mogu dogoditi svuda i u svakom momentu. Iskustvo proteklih godina pokazuje da se broj katastrofa širom sveta povećava i da je broj ljudskih žrtava sve veći, kao i materijalna šteta izazvana njima. Pred civilnom zaštitom kao i pred celokupnim sistemom zaštite i spasavanja u Republici Srbiji, stoje novi izazovi, rizici i pretnje koje donose vanredne situacije, a kojima ona adekvatno treba da odgovori u budućnosti.
Tako je na teritoriji Republike Srbije formirano je 111 specijalizovanih jedinica civilne zaštite. Osnovnu obuku prošlo je oko 2900 pripadnika koji su raspoređeni u specijalizovane jedinica civilne zaštite i to za: gašenje požara, spasavanje na vodi i pod vodom, pružanje prve pomoći, RHB zaštitu, spasavanje iz ruševina i zbrinjavanje. Za specijalizovane jedinice civilne zaštite koje su prošle osnovnu obuku, svake godine se održavaju treninzi gde se uvežbavaju i obnavljaju stečena znanja i veštine.
Civilna zaštita se organizuje i planira i na nivou jedinica lokalne samouprave, organa državne uprave i privrednih društava. U toku je proces formiranja spscijalizovanih jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje i jedinica civilne zaštite opšte namene, kao i postavljanje poverenika civilne zaštite po naseljenim mestima u svim gradovima opštinama.