Afera "Mleko" - Kakvo mleko piju Piroćanci?

25. februar 2013. 12:33 Gradska hronika Pirot Plus Online

Mleko za koje se sumnja da ima sadržaj aflatoksina iznad dozvoljenog trebalo bi da je povučeno sa rafova, a za one mlekare koje nisu to učinile kazne će biti drastične, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Dejan Krnjaić. Sporne serije mleka iz prodavnica su povučene, a ako se na rafovima nađe i jedan takav slučaj, konsekvence po proizvođače će biti drastične, naglasio je Krnjaić.

Trovanje aflatoksinom, prema navodima toksikologa, može izazvati žuticu, ako neko odjednom popije 12.000 litara mleka, ali na duge staze može izazvati rak ako se pije svakodnevno najmanje desetak godina i duže.

Kakva je situacija na području naše opštine, kakvo mleko piju Piroćanci? Odgovor smo potražili kod najvećeg otkupljivača mleka sa ovih prostora, Niške mlekare. Direktor Zvonko Gavrilović, ističe da je čak 98 odsto mleka sa područja naše opštine u potpunosti ispravno I da naravno nema razloga za paniku

- Ono što treba naglasiti da je velika većina pirotskih proizvodjača sa ispravnim mlekom, nezavisno od toga stručne službe Mlekare obilaze teren i savetuju proizvodjače kako da u narednom periodu reaguju kada je u pitanju ishrana stoke, ali i upotreba odredjenih preparata koji će onemogućiti dalju pojavu povećanog nivoa aflatoksina u mleku. Otkupljeno mleko prolazi rigorozne kontrole, tako da u dalju preradu odlazi isključivo potpuno ispravno mleko. Ono što je sigurno i što mogu da garantujem potrošačima, jeste da su proizvodi Niške mlekare iskontrolisani i sa manjim nivoom aflatoksina od dozvoljenog, napominje Gavrilović.

Milan Vučićević, direktor Mlekarske škole kaže da su uzorci mleka koje se prerađuje u školi, još prošle nedelje poslati na kontrolu I da se uskoro očekuju rezultati.

- S obzirom da još uvek nema reagovanja Veterinarske inspekcije očekujemo da su rezultati u granicama normale, kaže Vučićević.

Goran Popović, pomoćnik predsednika Opštine za poljoprivredu kazao je da je povećani nivo aflatoksina posledica zaraženog kukuruza

- Usled enormno visokih temperatura koje su nas zadesile prošle godine, došlo je do pucanja zrna kukuruza tako da su spore gljive ušle u pukotine, što je i izazvalo ove probleme. Tih spora ima svuda oko nas, ali one su opasne jedino kada se na ovakav način transformišu u aflatoksin. Činjenica je da zaraženog kukuruza ima svuda, pa i na području naše opštine. Reč je o domaćem, a ne o uvoznom kukuruz, kaže Popović i napominje da postoji mogućnost da se odredjenim hemijskim preparatima koji su dostupni na tržištu, kukuruz tretira i onemogući pojava aflatoksina u mleku.

Inače, prema ranijim najavama ministra poljoprivrede Gorana Kneževića danas bi trebalo da budu poznati rezultati vanrednih kontrola stočne hrane na farmama i fabrikama, kao i kukuruza iz Robnih rezervi. Od ovih rezultata zavisi i koje će mere biti preduzete da se obezbedi zdrava ishrana za goveda i dobije kvalitetno mleko. Knežević je rekao i da će u slučaju da kontrole pokažu da je kukuruz dobar, biti distribuiran farmerima sredinom ove nedelje.