Kupovinom imovine Lole Sarlah stvoreni uslovi za širenje kapaciteta Alatnice Krstić

22. mart 2013. 13:45 Privreda Pirot Plus Online

Preostala pokretna i nepokretna imovina Industrije alatnih mašina Lola Sarlah prodata je metodom Javnog nadmetanja po početnoj ceni od oko 33 miliona dinara konzorcijumu koji čine Alatnica Krstić iz Pirota i Metikos d.o.o. iz Niša. Ovom kupovinom Alatnica Krstić će objediniti svoje proizvodne kapacitete u najvećem obimu na jednom mestu. Prema rečima direktora, Dragana Pejčića, sada predstoji veliki posao na stvaranju uslova za početak proizvodnje u novim uslovima. Pre svega uskoro će uslediti renoviranje i opremanje proizvodnih pogona i poslovnog dela, a potom, prema potrebama, odnosno obimu proizvodnje i upošljavanje novih radnika.

-Alatnica Krstić, našla je svoje mesto ne samo na prostoru Srbije već i u inostranstvu. Predstoji veliki posao oko pripreme za proizvodnju. Prvi poslovi biće rekonstrukcije hala i poslovnih prostora i obnavljanje kapaciteta. U Saralhu su bile mašine od 1969. godine ,čija je produktivnost u skaldu i sa tadašnjim vremenom, tako da će sada doći do zanavljanja mašinskog parka u delu CNC mašina koje su produktivnije i daju bolji kvalitet ostvaren kroz proizvodnju. To je prvi potez da bi kasnije kroz paralelno traženje novih poslova i novih partnera ostvarili proizvodnju, ne u onom obimu kao što je nekada bilo, ali da se mašinstvo u Pirotu vrati na grane, koji prema rečima struke, zaslužuje i potreban je ovom gradu – kaže Pejčić.

Dragan Pejčić smatra da je ovo pravi put da se mašistvo varti u Pirot i podigne na viši nivo. Strategija razvoja Alatnice Krstić, je svakako, kaže Pejčić, negovanje mašinskog kadra, pored ostalog, pa je u tom smislu i ostavrena saradnja sa školama.

- Moja procena je da je ovo pravi put. Komletnu proizvodnju prebacićemo na ovu lokaciju i zaokružiti proizvodni ciklus sa svim raspoloživim kapacitetima. Potražnja na tržištu verovatno će iziskivati promene u pogledu kapaciteta i radne snage. U tom smislu pomenuću da je Alatnica poklonila jednu mašinu Tehničkoj školi kako bi učenici u okviru prakse, stekli predznanje, da kasnije kroz obuku sa iskusnijim majstorima i inžinjerima daju pun doprinos – kaže Pejčić.