Blic fondacija sapštenje: Porodilište u Pirotu dobilo aparat za proveru sluha kod beba

14. jul 2016. 14:00 Društvo Pirot Plus Online

Posetom Opštoj bolnici Pirotu uspešno se nastavlja humanitarna akcija "Blic fondacije" -“Srce za decu”, čiji je cilj da se svim porodilištima u Srbiji obezbede aparati za rano dijagnostikovanje eventualnog oštećenja sluha kod novorođenčadi. Pokrovitelj akcije je Ministarstvo zdravlja, a medijski partner je RTS.

Odseku neonatologije je uručen 43-ći skrining aparat za otkrivanje oštećenja sluha kod beba u okviru ove akcije. Od danas svakoj bebi koja se rodi u pirotskom porodilištu biće proveren sluh.

Načelniku Službe za ginekologiju sa akušerstvom i neonatologijom, dr Vasilu Kirovu donaciju je uručio urednik akcije "Srce za decu" Velimir Perović: "Ne postoji ništa humanije nego boriti se da deca imaju srećno i zdravo detinjstvo. "Blic fondacija" je u protekle tri i po godine kroz akciju "Srce za decu" stvorila sve uslove za normalan život za više od 400 mališana iz socijalno ugroženih porodica, a ovom akcijom - obezbeđivanja aparata za neonatalni skrining sluha - omogućićemo i da deca koja se rode sa oštećenim sluhom imaju radosno detinjstvo. "Blic fondacija" se zahvaljuje svim ljudima velikog srca koji podržavaju naše humanitarne aktivnosti i bez kojih ne bismo mogli tako dugo i uspešno da trajemo, a pirotskom porodilištu želimo da ovaj aparat donosi samo radosne vesti i da svako dete može da čuje majčin glas".

Humanitarnu akciju "Srce za decu" je medijski podržala i Radio televizija Srbije a posetom porodilištu Ana Reljić, novinarka i voditeljka u Informativnom programu RTSa je tom prilikom izjavila: “Veliko mi je zadovoljstvo i čast što danas u ime RTS- a prisustvujem ovom divnom događaju. Zbog ovog malog ali moćnog aparata, mnogo toga neće biti isto ni za roditelje beba ni za lekare u prorodilištu i to- u najboljem smislu. Svi smo tokom medijske kampanje koja je pratila akciju, naučili o značaju rane dijagnostke dečjeg sluha a rezultat akcije će već od avgusta biti sažet u jednu impresivnu rečenicu: Sva porodilišta u Srbiji imaju aparat za neonatalni skrining! Hvala svima koji su akciju pomogli i podržali, naročito onima koji su se uključili i učestvovali tokom TELETONa RTS-a u maju. Dokazali smo da imamo i sluha i srca za našu decu.”

U Srbiji se godišnje rodi oko 60.000 beba. Statistike su frapantne i pokazuju da se trajna nagluvost i gluvoća na uzorku od 1.000 novorođenih beba pojavljuje kod troje do petoro dece. Medicinski posmatrano, kod dece kod kojih je nagluvost dijagnostikovana i rehabilitacija započeta pre navršenih šest meseci života, dolazi do znatno boljeg i bržeg razvoja govora u odnosu na decu kod kojih je nagluvost otkrivena i rehabilitacija započeta kasnije.

Zahvaljujući se Blic fondaciji na donaciji, Načelniku Službe za ginekologiju sa akušerstvom i neonatologijom, dr Vasil Kirov je rekao: "U našem porodilištu godišnje se rodi oko 600 beba. Kao i u većini porodilišta u Srbiji do sada nije rađen neonatalni skrining sluha kod beba. Na godišnjem nivou rađala se jedna beba sa padom ili bez sluha što je dijagostikovano kasnije. Uvođenjem ove metode i donacijom aparata svakoj novorođenoj bebi će biti proveren sluh od strane neonatologa za 3-5 dana od rođenja i na vreme započeti proces lečenja. Zahvaljujemo se RTS-u kao medijskom partneru, Blic fondaciji i svim donatorima I pokroviteljima ove akcije koji su se ukljičili u ovu akciju i donacijom ovog aparata omogućili da I našim bebama damo šansu da čuju I imaju srećnije detinjstvo.".

Ranu dijagnostiku nagluvosti u današnje vreme moguće je ustanoviti već u porodilištu primenom skrining testova - upotrebom portabilnih elektronskih instrumenata. Skrining sluha sve novorođene dece je jednostavna metoda, bez rizika po zdravlje deteta. Primenom ove metode jasno se povećavaju kvalitet života i mogućnost za socijalni razvoj deteta. Opremanjem svih porodilišta u Srbiji aparatima za rano otkrivanje problema sa sluhom kod novorodjenčadi Srbija će se pridružiti državama koje već sprovode rani skrininig sluha. Lekari će biti u mogućnosti da već u prvih nekoliko dana po rodjenju deteta utvrde postoji li bilo kakav problem sa sluhom i na vreme organizuju adekvatnu terapiju. Time se pre svega detetu pruža mogućnost da se određeni problem sa sluhom na vreme ispravi i omogući normalan i pravilan razvoj deteta. S druge strane, zdravstveni sistem, ali i društvo u celini, dobijaju manji broj dece i njihovih porodica koje tokom života imaju razvojne probleme zbog kasnog otkrivanja nagluvosti i gluvoće.

Aparate dobilo 43 porodilišta: U akciji “Blic fondacije” - “Srce za decu” aparate za proveru sluha kod beba u protekla tri meseca dobila su porodilišta u Nišu, Valjevu, Vršcu, Prokuplju, Novom Sadu, Šapcu, Kraljevu, Čačku, Beogradu (Višegradska, "Dr Dragiša Mišović" i "Narodni Front"), Sremskoj Mitrovici, Aranđelovcu, Kragujevcu, Zaječaru, Leskovcu, Knjaževcu, Smederevu, Kikindi, Boru, Zemunu, Pančevu, Ćupriji, Paraćinu, Lazarevcu, Gornjem Milanovcu, Somboru, Požarevcu, Petrovcu na Mlavi, Prijepolju, Priboju, Jagodini, Kruševcu, Bačkoj Topoli, Vrbasu, Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici, Aleksincu, Preševu, Vranju, Smederevskoj Palanci i Pirotu. Do kraja nedelje ce aparate dobiti porodilišta u Senti i Suboticia narednih dana ovaj uređaj dobiće porodilišta u Zrenjaninu, Majdanpeku, Kladovu, Negotinu, Zvezdari, Loznici, Ljuboviji, Surdulici, Užicu, Kosovskoj Mitrovici i Gračanici.