Grad Pirot, projektno sufinansiranje medija, projekat "Napred u prošlost" - Selo Orlja

12. decembar 2022. 13:40 Projekti Pirot Plus Online

Portal Plus online uz podršku Grada Pirota realizuje projekat „Napred u prošlost“, u okviru Konkursa za sufinansiranje projekata radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja.

***Stavovi izneti u medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.***

Ciljevi projekta:

-Informisati građane Pirota, koji su poreklom iz sela obuhvaćena ovim serijalom (Dobri Do, Zaskovci, Rudinje, Ragodeš, Orlja, Bazovik, Cerova, Šugrin, Mirkovci, Crvenčevo, Oreovica, Pokrevenik, Prisjan, Kamik, Pasjač, Sinja Glava, Berovica, Jalbotina) o nadležnostima mesnih zajednica u održavanju i unapređenju kvaliteta života na selu;
-Predstaviti prirodne lepote i potencijale pirotskih sela i ukazati na probleme meštana koje treba rešiti radi opstanka na selu;
-Afirmisati rad mesnih zajednica i podstaći meštane ovih sela da se uključe u rad mesnih zajednica kako bi se odluke donosile u skladu sa potrebama većine meštana.

Orlja

      O Orlji sam znao, da li dovoljno, zahvaljujući mom drugu Bobanu Vojinoviću, rodjenom u ovom selu, ranije republičkom poslaniku i funkcioneru u to vreme u Opštinskoj upravi Pirota. Zahvaljujući njemu, u Orlju sam odlazio u nekoliko navrtata. Na slavu, pre svega. Popeli smo se i na čuveni Orljanski kamen. Smatram to jednim od najlepštih trenutaka, kada su obilasci sela u pitanju.

   Orlja pokreće na mir, tišinu, svežinu vazduha koji prosto "seče", ali istovremeno izaziva setu i razočaranje. Ova naseobina ima svoju istoriju, a od istorije se u sutra ne može da gleda i živi.

 Prošlost ostaje zapisana.

U Orlju sam upravo krenuo s tom dilemom, da li ima svoje sutra, svoju budućnost i ovo selo u pirotskom kraju?

   Moj Stefan Ćirić, ne mogu da kažem samo snimatelj, već nadaren mlad čovek, koji ima nevidjen osećaj za lepo, za estetsko, za dramske trenutke, jednom reči majstor svog posla, on me uvek inspiriše na dodatni napor, na novu energiju, toplinu duše...

 Sa nama je, naravno, u svoje rodno selo krenuo i Boban Vojinović. Tih dana, sasvim slučajno i iz belog sveta, gde radi već pet godina, došao je kući. Da obidje porodicu, ćerke, zetove, unuke.

 U Orlji je ostao njegov otac Desko, vredan čovek, koji zadivljuje svojom snagom, puca od zdravlja, vedrine...

 Ovo je ne znam koja reportaža iz pirotskih sela. Iako smo tragali, srećnu ljudsku dušu nismo sreli. Čak ni kmeta. Čudno neko, posebno, drugačije selo...

   I još ovo, tragajući za detaljima u selu, naišao sam i na ovu informaciju. Moraću da potražim autora...

-          U čitaonici Narodne biblioteke Pirot u maju 2017. godine održana je promocija monografije sela Orlja, autora Milorada Radojčića, publiciste iz Valjeva.

Predstavljena monografija sela Orlja

-        Na promociji su govorili i recenzenti Milča Madić i Zvonimir Živadinović, kao i voditelj Momčilo Antić. 

    I da vam ne bih ostao dužan neke detalje koji bi možda mogli da upotpune sliku o selu orlova, koji su kao i ljudi, odleteli negde daleko, pokazaću vam i detalje iz istorije ovog sela.

Moj savet, kada grane proleće, odšetajte u Orlju...

Orlja se nalazi na 32 km severno od Pirota pod samim Orljanskim kamenom, poznatim po bitkama u vreme oslobodilačkih ratova. Prema legendi, koja se oslanja na stvarnu situaciju, selo je dobilo ime prema orlovima koji se gnezde neposredno iznad sela na Orljanskom kamenu. Prema legendi, unutar atara selo se pomeralo više puta. Najpre je bilo u Lukovici, pa na Trapu, pa u Razdolcima i Selištu, odnosno ispod groblja, odakle se postepeno pomeralo naviše ka Orljanskom kamenu i tako došlo na sadašnje selište.

 Za vreme turske vladavine naselje je bilo jugoistočno od današnjeg, na mestu Lukavica. Turci su, iz nepoznatih razloga, zapalili i uništili ovo naselje, a narod se povukao u zbegove. Kasnije se deo porodica iz zbegova odselio u druge krajeve, a manji deo se naselio na mestu današnje Orlje. Selo je tada imalo samo desetak kuća, te su Orljanci pozivali ljude iz drugih sela, dajući im zemlju za naseljavanje. Tokom vremena selo se povećalo, tako da je imalo preko stotine domova i oko 600 žitelja.

Ovde se nalaze Zapis miro Mitića hrast (Orlja) i Zapis Mitića obrok Svetog Dimitrija (Orlja)

Poštovani građani Pirota, pozivamo vas da nam se sa svim pitanjima, sugestijama i komentarima javite putem mejla (plusradio010@gmail.com).

U objavama koje slede predstavićemo još nekoliko pirotskih sela. Pratite naš serijal i pišite nam.

*Novinar: Nenad Paunović
*Kamera i montaža: Stefan Ćirić, Produkcija Perun Pirot