Hoćemo Nišavu kao nekad, bez veštačkih bujičnih voda

22. april 2016. 14:00 Gradska hronika Pirot Plus Online

Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje obiležava se, danas, 22. aprila u više od 150 zemalja širom svijeta. Namera je da ljude širom svijeta podsjeti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive, kao i da se stanovništvu ukaže na probleme ekosistema, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitet životne sredine.

E, upravo kada o tome govorimo čuo sam ovih dana da meštani Bele Palanke žele da na miran način, svojim protestom ukažu na to da HE Pirot godinama, od svog postojanja, ispušta bujičnu vodu u Nišavu. Svedoci smo i sami da tokom čitave godine koritom Nišave teku velike količine vode. Korito reke je ispunjeno do vrha. Da li je potrebno da se neko dete utopi, ne daj bože, pa da onda ustanemo i kažemo dosta je više, poštujte propisani režim rada.

Naravno, HE “Pirot” je projektovanja da proizvodi struju, i to vršnu energiju koja je jako važna u datim trenucima. I, pozdravljamo to da je Pirotska Hidroelektrana bila pogonski uvek spremna da se na poziv dispečera uključi u sistem i da svoj doprinom očuvanju sistema, čije bi ispadanje uzrokovalo štetu koja se meri milionima dolara. Ali, njen rad podrazumeva i odredjena pravila, propisane uslove.

Zašto je recimo pored kanala, od mašinske hale u Berilovcu do uliva u kompenzaciono jezero 1, postavljena visoka žičana ograda. Tamo se količina vode koja prodje kroz turbine ne može kontrolisati. Tamo prolazi bujična voda , hladna i brza i zato je kanal ogradjen iz bezbednosnih razloga. A tamo, i sami znate da malo ljudi prolazi. Neka je reč i o jednom čoveku zaštita je potrebna. Ali, zašto onda i korito Nišave nije ogradjeno iz bezbednosnih razloga visokom žicom gde prolazi svakodnevno veliki broj ljudi, na stotine šetača i mnogo dece. Odgovor je jednostavan. Zato što je predvidjeno da se voda kontrolisano ispušta u reku. Posle uliva u konpenzacione bazene 1 i 2, i kada se blago zagreje trebalo bi da se ispušta 800 litara u sekundi što bi samo blago podiglo nivo reke, za otprilike 20 santimetara. To ne bi bilo opasno ni po ljude ni po biljni i životinjski svet. Takodje, bazeni za prihvat vode služe da HE može da radi i u slučajevima kada su obilne padavine, kada je recimo, usled obilnih kiša Nišava prirodno ispunjena do vrha. Tada se voda ne može ispuštati u reku, ali može u bazene. Takodje ,predvidjeno je da Hidroelektrana dnevno može raditi u trajanju do 4 sata, ne više, kao vršna elektrana, a ona radi kao protočna. U tako hladnoj i bujičnoj vodi autohtone vrste riba ne mogu opstati, ili se njihov broj smanjuje. A opet, vreba opasnost za ljude i decu zbog bujične vode.

Kakva je tu uloga nadležne inspekcije. Oni su , kako znamo, uputili rešenje Hidroelektrani kojim se traži kontrolisano ispuštanje vode iz kompenzacionih bazena, odnosno, da poštuje režim rada. I na tome se završilo. Hidroelektrana niti želi, niti poštuje režim rada. Da li je to krivično delo, postavlja se pitanje. I opet ću reći na kraju, da li će Belopalančani imati više snage da se na miran i dostojanstven način usprotive samovolji moćnika, ili je potrebno da i Pirot zatraži da se poštuju propisi, i ništa više od toga . Ili, ne daj bože, da se utopi neko dete kome ni veštiji plivač u hladnoj bujičnoj vodi teško da bi mogao da pomogne, pa da onda ustanemo i tražimo uredjen sistem.

Lj. Stojanović

.........................................