Javne nabavke mogu ugroziti rad državnih apoteka

16. april 2013. 13:02 Gradska hronika Pirot Plus Online


Prema Zakonu o javnim nabavkama, državne apoteke lekove moraju da nabavljaju putem tendera, dok ta obaveza ne važi za privatne apoteke. Državne apoteke predložile su da se one izuzmu iz procesa javnih nabavki do sprovođenja centralizovane javne nabavke. Slađana Zlatković, direktorka Apotekarske ustanove Pirot, kaže da uvođenje ove obaveze dovodi u neravnopravan položaj državne apoteke u odnosu na privatne, koje tu obavezu nemaju i medikamente mogu nabavljati slobodno na tržištu.


-Mi smo s tim u vezi uputili zahtev za izuzeće iz javnih nabavki do postupka centralizovane javne nabavke od strane Republičkog fonda ili Insituta Batut u zavisnosti ko će to raditi. Smatramo da bi se time izjednačile cene i za privatne i za državne apoteke. U ovoj situaciji prvo što bi se desilo je da jedan lek u Sribji može imati dve različite cene. Javna nabavka podrazumeva da se lek nabavi po najnižoj ceni, državna apoteka imala bi uslovno rečeno nižu cenu a privatna višu cenu koju bi fakturisala Fondu. Naravno, da bi se to odrazilo na poslovanje državne apoteke, ako mi u masi imamo manju fakturu, manja nam je marža, odnosno zarada samim tim bio bi ugrožen rad apoteke – kaže Zlatkovićeva.


Javna nabavka podrzumeva planiranje za celu godinu tako da će problemi nastati ukoliko pojedini lekovi promene režim, kaže Zlatkovićeva.


-Moguće je da određeni lek pređe sa takozvane pozitivne na negatinvu listi ili obratno, ili se neki lek uvede na pozitivnu listu. Ako ga mi nismo isplanirali u javnoj nabavci onda smo uskraćeni za taj lek, dok će ga privatne apoteke imati. Još jedna stvar stoji, planiranje javne nabavke, odnosno sredstava, znači da mora da postoji okvirna suma koja se planira za javnu nabavku, koja podrazumeva finansijski plan, a finansijski plan podržava i plan javne nabavke. Apoteka ne može da kreira izdavanje lekova, to je isključivo u nadležnosti izabranog lekara, mi ne možem uticati na količinu propisanih lekova i na terapiju. Lekari imaju obavezu evaluacije rezultata terapije i ukoliko odrđena terapija ne da kod pacijenta adekvatne rezultate, naravno da je lekar u obavezi da promeni terapiju. Mi se ponašamo po propisivanju lekara da bi pacijent dobio adekvatnu terapiju – kaže Zlatkovićeva.


Apoteka se trenutno snabdeva redovno, kaže Zlatkovićeva i dodaje da nema nestašica.