Javne rasprave nema, a socijalni dijalog neophodan

26. jun 2014. 13:15 Privreda Pirot Plus Online

Juče je održan sastanak dva reprezentativna sindikata, Samostalnog i UGS Nezavisnost, povodom aktuelne situacije oko Nacrta Zakona o radu. Sindikati se ne slažu da se Nacrt nadje u skupštinskoj proceduri pre zasedanja Socijalno ekonomskog saveta. Ukoliko se stavovi ne usaglase na Socijalno ekonomskom savetu predstavnci sindikata će istupiti iz ovog tela, zaključak je jučerašnje sednice. Medjutim, predsednik Republičkog Sindikata radnika hemije i nemetala, Ljubiša Nestorović, ipak očekuje da će se socijalni dijalog dogoditi.

„Doći će svakako do razgovora na Socijalno ekonomskom savetu, ali ono što nije dobro Zakon neće ići na javnu raspravu. Mi u sindikatu mislimo da nije ni celiskodno a nije ni dobro jer je bilo dovoljno vremena da se obave i završe razgovori po radnim grupama. Na taj način Vlada je mogla da donese odredjene zaključke i zauzme svoj stav i kompletan materijal pusti u javnu raspravu. Tek posle javne rasprave Socijalno ekonomski savet bi mogao da donese konačnu odluku i Zakon uputiti Skupštini na usvajanje. Sada već je jasno da javne rasprave neće biti a siguran sam da bi ona pokazala interesovanje upravo za stavove za koje se zalažu sindikati.“ -izjavio je Nestorović za Plus Radio.

Predsednik Samostalnog sindikata opštine Pirot, Rodljub Ćirić, kaže da je jedan od zaključaka jučerašnjeg sastanka reprezentativnih sindikata da ukoliko ne dodje do rasprave na Socijalno ekonomskom dijalogu sindikati istupe iz ovog tela.

„Ako se ne usaglase stavovi na Socijalno ekonomskom savetu, to je upozorenje i od ranije, sindikati dalje neće učestvovati u njegovom radu.Nepostojanjem socijalnog dijaloga nameće se stav samo jedne strane, odnopsno Ministarstvo rada je to koje predlaže dopune i izmene Zakona o radu. Ono što je zanimljivo više se nezna koja je verzija u opticaju. Imali smo do sada devet ili deset verzija, ne sećam se baš tačno koliko ih je bilo. Ministarstvo rada je zvalo da pita o kojoj će se verziji raspravljati na sastanku.To dovoljno ukazuje da je i u Ministarstvu rada jedna velika konfuzija i da se pokušva da se na mala vrata Zakon uvede u skupštinsku proceduru“ –kaže Ćirić.