Kako rade Agencije za privremeno zapošljavanje!

Oblik zaposlenja gde se radnik prima u stalni radni odnos u agenciji koja ga potom „iznajmljuje” firmi kojoj je potreban i gde onda on provodi ceo radni dan, ponovo je rasplamsao polemiku o radničkim pravima.
Odmah treba reći da je reč o obliku zapošljavanja koji poznaju naši propisi. Jer, Skupština Srbije je u februaru prošle godine usvojila Zakon o potvrđivanju konvencije Međunarodne organizacije rada o privatnim agencijama za zapošljavanje. Time je ova kategorija postala deo našeg pravnog sistema. Čak je predlog zakonodavca prilikom pisanja nedavnog nacrta Zakona o radu bio da se agencije za iznajmljivanje radnika ubace u novi propis. Na inicijativu sindikata to je, međutim, povučeno. Ceo zakon je trenutno na doradi.
Kako ovaj oblik posla živi u praksi (i to u oko 50.000 slučajeva prema podacima sindikata), „Politika” je nekim od najvećih firmi u našoj zemlji poslala pitanja o saradnji sa agencijama za privremeno zapošljavanje, kao i o tome da li su i koliko iznajmljeni radnici manje plaćeni od onih koji su u tim firmama zaposleni za stalno. Pokazalo se da je reč o temi o kojoj se uglavnom nerado govori, jer ni u jednoj firmi nisu mogli da nam daju potpuno precizan odgovor na to pitanje. Naravno da poštujemo pravilo da je pitanje visine plate unutrašnje pitanje svake firme, naročito privatne. Međutim, kako saznajemo od zaposlenih sa kojima smo razgovarali, na pojedinim benzinskim pumpama oni koji su u ovom statusu navode da su plaćeni nešto više od 20.000 dinara, što je kako kažu znatno manje od kolega koji su tu ranije radili „za stalno”.
U VIP-u su nam, na primer, rekli da angažuju radnike preko agencija za privremeno zapošljavanje na onim poslovima koji nemaju stalan već privremeni karakter.
– Ne možemo da napravimo poređenje plata stalno zaposlenih i angažovanih preko agencija jer se njihovi opisi posla i traženi nivo kompetencija znatno razlikuju. Uz to, zarada reflektuje potrebnu edukaciju, iskustvo, veštine i znanja za svaku vrstu posla – rekli su u VIP-u.
U odgovoru „Telenora” navodi se da oni imaju sklopljene ugovore sa agencijama „Trenkvalder” i „Multiman”„ u cilju angažovanja zaposlenih na poslovima na kojima je broj izvršilaca promenljiv u zavisnosti od potreba posla i organizacije rada”.
– Oni su angažovani na povremenim i privremenim poslovima uključujući i zamene za zaposlene na porodiljskom odsustvu. Njihov broj je promenljiv i zavisi od prirode posla, poslovnih potreba i organizacije rada – navode u „Telenoru”.
I u „Delezu” („Maksi” i „Tempo”) navode da se dešava da dođe do povećanja obima posla i potrebe za dodatnim radnicima na kraće vreme.
– Tada angažujemo radnike preko agencije „Adeko”, za poziciju magacinski radnik. Zarade u našoj kompaniji se definišu prema radnom mestu, obavezama i odgovornostima koje to radno mesto nosi. Kada su u pitanju osobe koje su zaposlene posredstvom agencije, primenjuje se isti princip, uz uvećanje za dogovorenu agencijsku proviziju. Koliko će zaposleni angažovan na ovaj način zaista primiti novca na račun, određuje njegov poslodavac, agencija koja se bavi privremenim zapošljavanjem – rekli su u „Delezu”.
U odgovoru NIS-a navodi se da angažuju „visokoprofesionalne posredničke kompanije, tako da svaki zaposleni ima ugovor o radu, zaštitnu opremu, redovnu zaradu, uplatu poreza i doprinosa i sve ostale elemente koje nalaže Zakon o radu”.
– Razvoj kompanije zahteva stalne reorganizacije koje podrazumevaju da se glomazna i manje efikasna struktura zamenjuje efikasnijom i fleksibilno organizacionom. Činjenica je da zaposleni preko posredničkih kompanija imaju iznose zarada koji su tržišni – rekli su u NIS-u.
U „Telekomu” su nam odgovorili da ne angažuju radnike preko ovih agencija. Što se tiče drugih oblika zapošljavanje osim stalnog radnog odnosa, rekli su da u skladu sa odredbama Zakona o radu angažuju osobe preko omladinske zadruge i po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova.
– Najveći broj njih angažuje se na poslovima agenta Kontakt centra i agenta prodaje u poslovnicama MTS-a. U zavisnosti od veština koje imaju, ostvaruju naknadu od oko 66 do 80 odsto zarade koju ostvaruje zaposleni u radnom odnosu sa početnom zaradom. Ove cifre su okvirne i razlike mogu biti i znatno veće, jer oni van radnog odnosa naknadu ostvaruju srazmerno vremenu provedenom na radu, odnosno nemaju pravo na bolovanje i druga prava koja su Zakonom predviđena samo za zaposlene u radnom odnosu – navodi se u odgovoru „Telekoma”.
U agenciji „Men pauer”, jednoj od najvećih u ovom biznisu, navode da u Srbiji imaju oko tridesetak klijenata i da je reč o internacionalnim kompanijama.
– Što se tiče naše kompanije i naših klijenata, u 90 odsto slučajeva platni rang i svi drugi uslovi identični su za zaposlene koje su upućeni kod drugog poslodavca sa uslovima interno zaposlenih kod njih. Klijentima i nama je bitno da postoje identični uslovi kako se privremeno upućeni radnici ne bi osećali potcenjeno u odnosu na interno zaposlene, pa su plate, bonusi, regres i topli obrok u istom rangu – objašnjava Aleksandar Hangimana, direktor kompanije „Men pauer” za Srbiju i tvrdi da njih finansiraju klijenti i da se „ni u kom slučaju ništa, ni u najmanjem delu, ne oduzima od zaposlenih”.
Preuzeto iz Politike
Sa sajta Privredne komore Srbije preuzeli smo tekst o Agencijama ! Prenosimo u celosti
AGENCIJE ZA ZAPOŠLJAVANJE
Agenciju za zapošljavanje (u daljem tekstu: Agencija) mogu da osnivaju fizička i pravna lica, u skladu sa zakonom.
Agencija obavlja poslove zapošljavanja utvrđene Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti («Sl.glasnik RS» br. 36/09 i 88/10), i upisuje se u Registar privrednih subjekata, Beograd, Brankova 25, apr.gov.rs, uz prethodno pribavljenu dozvolu za rad od strane Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike. Zakonom o ministarstvima («Sl.glasnik RS» br. 43/2007) pomenutu dozvolu izdaje Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike Republike Srbije.
Dozvolu za rad Agenciji, Ministarstvo izdaje na osnovu pismenog zahteva, uz koji se dostavljaju dokazi o ispunjavanju uslova u pogledu prostorne i tehničke opremljenosti i stručne osposobljenosti zaposlenih, što je bliže uređeno Pravilnikom o prostornim i tehničkim uslovima za rad Agencie za zapošljavanje, uslovima stručne osposobljenosti zaposlenih, programu sadržini i načinu polaganja ispita za rad u zapošljavanju(«Sl.glasnik RS» br. 98/09 i 100/2012) i Uredbom o visini naknade za izdavanje dozvole za rad agenciji za zapošljavanje («Sl.glasnik RS» br. 104/09).
Ministarstvo vodi registar izdatih dozvola za rad i formira bazu podataka o osnovanim agencijama:
minrzs.gov.rs/cir/dokumenti/zaposljavanje/agencije-za-zaposljavanje
Informacije o ostalim agencijama za zapošljavanje sa područja Republike Srbije kojima je izdata dozvola za rad, možete dobiti na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje: nsz.gov.rs
-
12. jul 2024. 09:54 Ministarstvo privrede objavilo je Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava u okviru Programa podrške za razvoj preduzetništva žena na selu u 2024. godini. Ukupno raspoloživa ... -
01. jul 2024. 11:27 Prvi dan jula. Prognostičari kažu danas do 37 stepeni, sutra već moguće nevreme. Ovih dana promenljivo, ali sa dužim toplotnim periodima. Bilo je i kišnih perioda. Ovde kod nas, ipak, umereno, ... -
29. jun 2024. 09:31 Slobodna zona Pirot učestvovala je na Trgovinsko investicionom forumu Srbija - Kina (Džeđijang) Tokom Foruma upriličeni su poslovni susreti sa privrednicima iz NR Kine, provincije Džeđijang kojom ... -
21. jun 2024. 11:21 Pirot, 21. jun: Na tradicionoma Forumu menadžera Tigar Tyres-a, centralna tema bila je vizija, njen značaj za pojedinca i organizaciju. Oko 200 lidera iz Tigar Tyres-a, okupljenih oko Nove ...