Konsultant: Višak zaposlenih ide na Biro

20. januar 2015. 12:56 Privreda Pirot Plus Online

Privredni sud u Nišu zakazao je za 12.mart ročište za usvajanje UPPR-a kompanije AHA Mura “Prvi maj”, kaže Milan Marinković, konsultant firme WM Equity Partners doo, koja radi izradu UPPR-a i napominje da će se tog dana pred Sudom većinski poverioci u svakoj klasi izjasniti da li su za predloženi oblik restrukturiranja koji je obuhvaćen Planom. Ukoliko se do tada sve bude odvijalo kako treba, Sud će doneti rešenje kojim potvrdjuje usvajanje Plana reorganizacije, a po isteku roka za žalbe moje mogu uložiti poverioci, to rešenje postaje pravosnažno i time će formalno-pravno zaokružuje ceo proces.

- Plan obuhvata izmedju ostalog, dve najznačajnije teme, pitanje vlasništva nad kompanijom i status radnika.

Vlasništvo nad kompanijom – najveći poverioci, SBER i SID Banka i država, ne mogu dugoročno ostati, niti treba, niti žele da ostanu vlasnici. UPPR predvidja da se u postupku reorganizacije za ova potraživanja izdaju obveznice na ime potraživanja, koje će u daljem postupku budući investitor jednostavnim otkupom da ih zameni u kapital, odnosno trajni ulog. Naš cilj je da se preduzeće postavi na “zdrave noge” kako bi privukli nekog značajnijeg strateškog partnera. Ko će biti kupac to će tržište da odluči, odnosno to će biti onaj ko ponudi najvišu cenu i najpovoljnije uslove. Ukoliko se strateški partner ne pojavi u roku od dve godine od usvajanja UPPR-a firma odlazi u stečaj. Onaj ko bude otkupio obveznice od poverioca, on praktično kupuje dug preduzeća koji trenutno iznosi blizu 12 miliona evra, i konvertuje taj dug u kapital. Ćinjenica je da firma ne može da vrati 12 miliona evra, pošto to ni u kom slučaju nije realno, zato nam je cilj da od tih 12 miliona, bar 10 miliona evra kupac otkupi i pretvori ih u kapital, i u tom slučaju te pare se praktično ne moraju vratiti poveriocu, već se njemu izdaju akcije, koje znače učešće u vlasništvu. Ideja nam je da se kroz taj proces dug preduzeća smanji na održivi nivo i da po isteku odredjenog perioda, 5 do 10 godina, preduzeće vrati sve dugove i nastavi da posluje profitabilno, a akcionari ostvaruju dividendu, kao neku vrstu nadoknade za njihov trud. Tu spadaju i radnici kojima će dug za neisplaćene zarade biti konvertovan u obveznice, kaže Marinković.

Druga značajna stavka prema Marinkovićevim rečima je pitanje statusa zapošljenih u kompaniji

- Status zapošljenih – preduzeće trenutno ima veliki broj zapošljenih i biće veoma teško, bar u nekom kraćem roku sve njih uposliti. Mesečno je samo za zarade preko 1.300 radnika, potrebno izdvojiti oko pola miliona evra, što je enormna cifra u trenutnoj situaciji. Zbog toga je UPPR-om predvidjeno otpuštanje odredjenog broja radnika za koje u momentu stupanja na snagu UPPR-a, što će biti oko sredine aprila, ne bude bilo posla. To je svojevrsna žrtva koju smo morali da napravimo, ali je takodje Planom predvidjeno vraćanje na posao svih tih radnika shodno povećanju obima proizvodjnje u daljem radu, kao i zagarantovano pravo prioriteta u ponovnom zapošljavanju onih radnika koji su napustili kompaniju u postupku realizacije UPPR-a. Prognoze kadrovskog direktora Krstića, da je moguće upošljavanje oko 600 radnika, su izuzetno optimistične, a moje mišljenje je da će biti izuzetan uspeh ukoliko se bude uposlilo više od 300 radnika, na početku. Naš cilj je da se uposli svih 1.300 radnika, ali da dinamika i tempo vraćanja radnika na posao odgovara povećanju obima proizvodnje, jer kada se Plan bude usvojio firma mora da posluje bar sa pozitivnom nulom, gubici nisu dozvoljeni. Kontrola rashoda mora da postoji u svakom pogledu, maksimalna štednja je neophodna, a tu spada i racionalizacija broja ne samo proizvodnih, već i režijskih radnika, ističe Marinković.

Razgovor sa Milanom Marinkovićem, konsutantom