Minimalna prosečna zarada mora biti u visini prosečne potrošačke korpe

18. jun 2015. 13:47 Društvo Pirot Plus Online

Rodoljub Ćirić, predsednik Samostalnog sindikata opštine Pirot, kaže za Plus radio i Portal Plus online da je teško govoriti o standardu građana s obzirom da građani jedva preživljavaju. Prema podacima Evropskog zavoda za statistiku i našeg Zavoda ukazuju da smo po standardu među najsiromašnijim zemljama u Evropi.

- Zaostajemo i za Bugarskom koja je po potrošnji najniže rangirana u zemljama u Evropskoj uniji – to su podaci Evropskog zavoda za statistiku. Naš zavod kaže da je situacija o zaradama u martu katastrofalna kada je u pitanju naš grad. Prosečna zarada u martu iznosila je 34.822 dinara i to je možda najveće zaostajanje za prosečnom zaradom u Srbiji koja je u martu bila 43.000 dinara. Nasuprot tome potrošačka korpa svakodnevno beleži rast. U martu je prosečna potrošačka korpa iznosila 65.766 dinara, što znači da su za prosečnog Piroćanca bile potrebne dve zarade da bi se pokrila prosečna potrošačka korpa, objasnio je Ćirić.

Samostalni sindikat stalno insistira na tome da minimalna prosečna zarada bude u visini prosečne potrošačke korpe.

Sa druge strane, nešto bolji podaci o visini zarade beleže se u aprilu.

- Prosečna zarada u Pirotu u aprilu iznosila je 44.397 dinara. Nelogično je da skoči za trećinu. Lično mislim da određeni broj poslodavaca koji nisu dali zarade zaposlenima nisu dali ni podatke, a s obzirom da statistika obračunava prosečnu zaradu na bazi ukupnog broja radnika, lično mislim da je prosečna zarada u aprilu nešto niža nego što je pokazala statistika. Potrošačka korpa je nastavila rast i u aprilu je preko 67.000 dinara, naveo je Ćirić.

Kada je poskupljenje struje u pitanju, koje je najavljeno za 1.avgust, Rodoljub Ćirić smatra da će se poskupljenje struje odraziti na pad standarda zaposlenih i poskupljenje ostalih proizvoda. To što se govori da je najjeftinija struja u Srbiji u poređenju sa drugim zemljama, Ćirić kaže da se poređenje treba napraviti polazeći od prosečne zarade zaposlenih u Srbiji.

Što se tiče najavljivanog povećanja plata, Ćirić ističe da je to u stvari vraćanje onoga što je umanjeno uređivanjem određenih zakona, dakle bez vraćanja na stari nivo plata i penzija ne može se govoriti o povećanju.