Ministar Šarčević najavljuje nove mere u cilju sprečavanja vršnjačkog nasilja u školama

15. novembar 2017. 06:19 Društvo Pirot Plus Online

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uputilo je posredstvom školskih uprava dopis direktorima svih osnovnih i srednjih škola u kome ih podseća na novine u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koje se tiču zabrane svih oblika nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama i postupanja škola u slučajevima nasilja.
U dopisu se ističe neophodnost angažovanja na prevenciji nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.

Ministar Šarčević, najavljuje nove mere radi sprečavanja nemilih scena u školama. On je kao jedan od problema naveo i to što je prethodni saziv ministarstva "desetkovao" stručne saradnike po školama, pedagoge, psihologe...

- To je resorski strašno degradirano, a to su ljudi koji mogu da primete neku nevolju pre nego što se nešto desi. Oni moraju da znaju svu decu, sastav porodice, da je očekivati da se tako nešto desi. Prevencija je u ovom slučaju strašno bitna, podvukao je ministar.

On kaže da će narednih dana biti formiran ministarski tim koji će se baviti problemom nasilja u školama i u kome će, osim Ministarstva prosvete, učestvovati i predstavnici ministarstava pravde, unutrašnjih poslova i rada, zapošljavanja i socijalne politike.

- Ovaj problem je ogroman i ne može prosveta sama da ga reši. Potrebna nam je pomoć drugih resora i zbog preventivnog delovanja. Za to je važno da se, osim institucija, uključe i roditelji - kaže ministar Šarčević. Novi krovni prosvetni zakon predviđa mnogo strože kazne za roditelje, koje dostižu i 100.000 dinara. Promenili smo šest prosvetnih zakona i menjamo još četiri da bismo imali efikasniji sistem, da imamo veću kontrolu nad onim što se dešava u školama, da možemo da smenimo direktore koji ne rade svoj posao kako treba.

Ministar objašnjava da će, kao i učenici i njihovi roditelji, strože biti kažnjavani i direktori škola koji zataškavaju slučajeve nasilja, kao i oni koji ne preduzimaju potrebne mere kada se nasilje u školi već dogodi.

- Nema više guranja stvari pod tepih i prećutkivanja događaja. Svaki vid nasilja direktor je dužan da istog dana prijavi školskoj upravi i inspekciji, koja odmah izlazi na teren. O tome se obaveštavaju i policija i tužilaštvo, ako je reč o ozbiljnijem prekršaju - naglašava ministar prosvete.

Foto i tekst preuzet sa sajta Ministarstva prosvete