Nedelja promocije dojenja: „Dojenje – Ključ održivog Razvoja“

04. oktobar 2016. 08:00 Društvo Pirot Plus Online

Svetska nedelja dojenja je globalna kampanja koja se održava u oko 150 zemalja sveta, čiji je cilj da stvori i podigne društvenu svest o značaju i prednostima dojenja, ali i da obezbedi podršku dojenju i time unapredi zaštitu zdravlja majke i deteta.

U našoj zemlji, kao i u mnogim drugim zemljama, za datum obeležavanja Svetske nedelje dojenja izabrana je 40. nedelja u godini, zato što trudnoća traje četrdeset nedelja. Ove godine Svetska nedelja dojenja na nacionalnom I lokalnom nivou u Republici Srbiji obeležiće se od 30. septembra do 7. oktobra. Ove godine je Svetska nedelja dojenja obeležena pod pod sloganom „Dojenje –ključ održivog razvoja” što je i slogan ovogodišnje Nacionalne nedelje dojenja.Svetska nedelja dojenja ove godine povezuje stvaraoce promena na nivou zajednice, države i regiona, koji pozivaju na globalne akcije.

Ciljevi Svetske nedelje dojenja 2016:


  1. Informisanje javnosti o činjenicama da postizanje Ciljeva održivog razvoja može biti olakšano ako se poboljšaju dojenje i ishrana dece i mladih.

  2. Čvrsto sidro – usidriti dojenje kao ključni deo održivog razvoja.

  3. Podsticaj raznovrsnosti delovanja na svim nivoima u vezi s dojenjem I ishranom dece i mladih.

  4. Angažovanje i sarađivanje u većem obimu u vezi s promocijom, zaštitom i


podrškom dojenja.Važno je da se skrene pažnja javnosti na značaj pružanja podrške majkama da obezbede detetu ishranu dojenjem, što u kriznim i vanrednim situacijama može spasiti život deteta, a često i majke. Kampanja je i prilika da se ukaže na prednost isključivog dojenja u prvih šest meseci života odojčeta kao i na značaj nastavka dojenja uz dopunsku ishranu do kraja druge godine starosti deteta.

Dojenje blagotvorno deluje na emocionalni, psihički i intelektualni razvoj deteta što su brojne studije i istraživanja širom sveta dokumentovale. I majke koje doje imaju veliku zdravstvenu korist. Naučno je dokazano da bebe koje se doje, ređe oboljevaju u prvoj godini života od šećerne bolesti, anemije, malokrvnosti, pothranjenosti, gojaznosti, dva puta ređe obolevaju od raka pre petnaeste godine života. Majke koje doje imaju bolju mineralizaciju kostiju i za 50% manji rizik od pojave karcinoma dojke pre menopauze (ciklus razvoja dojke- mlečne žlezde kao organa fiziološki se završava tek tokom procesa dojenja).

Dojenje je preventivna intervencija sa najvećim potencijalom očuvanja života.To je najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom.

Centar za prevenciju DZ Pirot povodom ove nedelje organizuje:

 “Školu za trudnice” u prostorijama Centra za prevenciju u okviru koje će se, u sredu 5.oktobra u 9:30 polaznicama ove škole podeliti poklon paketi

 Prikazi izložbe u prostorijama Centra za prevenciju i Predškolskog dispanzera

 U svom svakodnevnom radu patronažne sestre i pedijatri pojačaće rad sa trudnicama i dojiljama.