Održan sastanak Projektnog odbora i radionica o odvajanju otpada u okviru projekta „O-DVA-JA-MO”

13. mart 2023. 12:18 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Projekat odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO” pokrenulo je Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, uz podršku Evropske Unije i Švedske.

Cilj je vrlo jednostavan-građani Srbije treba da počnu da pravilno odlažu kućni otpad kako bi on potom mogao u što većoj meri da se reciklira.

Što se više otpada reciklira, to je količina otpada na deponijama manja.

Trenutno je u Srbiji stopa reciklaže otpada iz domaćinstva manja od 2%, dok je prosečna stope reciklaže komunalnog otpada u Evropskoj uniji 48%. Naše deponije su sve veće i sve pretrpanije.

Reciklaža je jedan od najboljih načina da iz životne sredine uklonimo otpad i učinimo je zdravijom za život.

U prvoj fazi cilj je da se promene navike građana u sedamnaest gradova i opština.

Region Duboko: Užice, Čačak, Požega, Lučani, Čajetina, Ivanjica, Bajina Bašta i Кosjerić

Region Pančevo: Pančevo

Region Srem-Mačva: Sremska Mitrovica, Šabac, Šid i Bogatić

Region Pirot: Pirot, Babušnica, Bela Palanka i Dimitrovgrad

Danas je u okviru projekta odvajanja kućnog otpada “O-DVA-JA-MO” održan sastanak Projektnog odbora i Radionica o odvajanju otpada – razmena praktičnih iskustava i informisanje o projektu tretiranja zelenog otpada.

Skupu su prisustovali predstavnici Evropske unije, Švedske agencije SIDA, Ministarstva zaštite životne sredine, kao i predstavnici Regionalnih centara za upravljanje otpadom Srem-Mačva i Duboko i predstavnici gradova I opština iz Sremske Mitrovice, Šapca, Pančeva, Šida, Bogatića, Lučana, Požege,Čajetine, Čačka, Ivanjice, Bajine Bašte, Užica i Кosjerića.

John Glazebrook, menadžer programa IMG, istakao je da savremeno upravljanje otpadom zahteva više razumevanja i angažman građana.

Potrebno je da shvatimo da svi mi stvaramo otpad i da moramo preuzeti deo odgovornosti kako ne bismo zagađivali mesto u kojem živimo. Moramo da odvajamo reciklažni otpad, jer ćemo time osigurati bezbedno uklanjanje opasnih materijala, i moći da zahtevamo dobar kvalitet usluge u zamenu za naše naknade i takse. Centar za reciklažni otpad će omogućiti svim građanima da donesu otpad koji nije pogodan za odlaganje u kantama ili komunalnim kontejnerima na ulicama. Ovaj projekat ima za cilj da doprinese čistijem vazduhu, čistijem zemljištu i čistijoj vodi na male, ali značajne načine, naveo je on.

Dušan Čarkić, pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine, Sektor za međunarodnu saradnju, projekte i klimatske promene, govorio je o značaju projekta za Srbiju u celini

Ključni korak u modernom upravljanju otpadom je sortiranje otpada na izvoru, a mi ga zovemo „Odvajamo“ zahvaljujući ovom  projektu koji finansira EU (6 miliona evra iz EU i 1,8 miliona iz Srbije). To je jedini način da se obezbedi da manje otpada završi na deponijama i da se obezbedi više reciklaže, rekao je Antoan Avinjon, projektni menadžer u Delegaciji Evropske unije u Srbiji zadužen za životnu sredinu i klimatsko delovanje

Ida Reuterswärd, prva sekretarka ambasade Švedske u Beogradu, rukovodilac Nacionalnog programa za zaštitu životne sredine, kaže da je proces uvođenja primarne separacije dugoročan, i da je Šveđanima za potpunu implementaciju bilo potrebno od 10 do 15 godina

Nebojša Ivanov, direktor Regionalne sanitarne deponije kaže da su građani spremni za primarnu selekciju.

Uvođenjem primarne selekcije i sekundarne separacije otvaramo dalje mogućnosti kada je reč o upravljanju otpadom, svih vrsta, rekao je Ivanov

Bojan Pešić, načelnik Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne poslove, građevinarstvo i inspekcijske poslove govorio je o benefitima ovoj projekta

Sutra će biti organizovana studijska poseta zvaničnika kao i svih učesnika u projektu Regionalnom centru za upravljanje otpadom u Pirotu.