Pirot domaćin sastanka načelnika upravnih okruga južno od Dunava i Save

18. oktobar 2017. 15:30 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Načelnici upravnih okruga južno od Dunava i Save održali su sastanak u Pirotu na kojem je, između ostalog, bilo reči o tome kako da načelnici upravnih okruga na efikasniji način doprinesu funkcionisanju države na teritoriji koju pokrivaju.
Nakon sastanka održanog pre dva meseca u Nišu sa Brankom Ružićem ministrom državne uprave i lokalne samouprave, načelnici upravnih okruga su dobili saglasnost da se sastaju i sami delegiraju određena pitanja iz delokruga njihovog rada pa će to činiti svakih petnaest dana u dugom upravnom okrugu. To su učinili prošle nedelje u Pančevu za područje Vojvodine a juče su se sastali južno od Save i Dunava u Pirotu.
„Sagledavajući ulogu i mogućnost upravnih okruga u funkcionisanju državne uprave sa sigurnošću se može reći da se radi o neiskorišćenom resursu. U tom pravcu predložili smo ministru odgovarajuće korake kako bi dali puni doprinos povećanju efikasnosti, ekonomičnosti i racionalnosti državne uprave koja će kao moderan sistem biti u službi građana”, izjavio je za GZS Slobodan Jolović, načelnik Moravičkog upravnog okruga.

Na sastanku su istaknuta i neka pitanja koja, smatraju načelnici, treba rešiti u skaldu sa postojećom zakonskom regulativom, kao što su nedostavljanje direktiva i instrukcija načelnicima upravnih okruga radi praćenja primene od strane područnih jedinica organa državne uprave, sredstva za materijalne troškove su preusmerena iz upravnih okruga u budžete ministarstva što se pokazalo da nije rentabilno, ekonomično i efikasno, načelnici nisu uključeni u rad koordinacione komisije za praćenje primene Zakona o inspekcijskom nadzoru iako su najbolje upućeni u stanje „na terenu“, istaknut je i problem dotrajalih vozila, bezbednosti u saobraćaju i visokih troškova održavanja kako u okruzima tako i u inspekcijskim službama.
,,Kako su načelnici upravnih okruga funkcioneri koje imenuje Vlada RS i čiji je jedan od osnovnih zadataka sprovođenje politike Vlade na teritoriji upravnog okruga, bilo bi krajnje odgovorno i profesionalno da službe protokola prilikom posete visokih funkcionera, predstavnika ministarstava i Vlade, prioritetno kontaktiraju i o poseti obaveste načelnika upravnog okruga u cilju pripreme dolaska. Na taj način se šalje slika jasno uređenog sistema u kome svako zna svoj zadatak i gde iznenađenja nisu moguća”, zaključili su načelnici u pismu koje su uputili ministru Ružiću.

„Čitav sistem funkcionisanja upravnih okruga, a samim tim i državne uprave, može se unaprediti bez većih poteškoća primenom već postojećih zakonskih i podzakonskih propisa. Međutim, time nisu iscrpljeni svi mehanizmi za poboljšanje uloge i položaja upravnih okruga u reformisanju javne uprave“, kaže Jolović.
On dodaje da bi podizanjem lestvice, u smislu davanja određenih ovlašćenja načelnicima u oblasti međunarodne saradnje, što bi za posledicu imalo lakši i brži pristup različitim evropskim fondovima, a izmenom zakona upravni okruzi bi mogli postati ozbiljna poluga u kotroli transvernih sredstava iz republike ka lokalnim samoupravama, jer trenutno obesmišljena lokalna budžetska inspekcija dobila bi puni smisao i svrhu postojanja pošto joj je sad poslodavac, nalogodavac i drugostepeni organ predsednik opštine.
„Činjenica je da je prepoznata nedvosmislena namera i volja da se o problemima na nivou upravnih okruga razgovara, kao i želja da se isti rešavaju, jasan je pokazatelj puta ka stvaranju nove i moderne državne uprave, dostupne svakom građaninu. Stavljajući na raspolaganje svoje znanje i iskustvo na tom putu, načelnici upravnih okruga će biti sigurni partneri Vladi i građanima, spremni na posvećen i profesionalan rad“, zaključio je Jolović prenoseći utiske sa sastanka u Pirotu.
Sledeći ovakav sastanak planiran je u prvoj polovini novembra meseca u Čačku a na njega će biti pozvani i načelnici sa područja Kosova i Metohije.

Preuzeto sa Portala Glas Zapadne Srbije