Pisma sa mejla (2)! Zašto su troškovi za januar i februar isti!? Bratislav Ćirić, direktor: Jedan u million mogućnost da računi budu isti!

17. mart 2021. 13:30 Lavirint Plus Pirot Plus Online

Vaša pitanja mejlom, telefonom, viberom, mesindžerom stižu svakodnevno. S druge strane, postoji reagovanje odgovornih da vi to ne treba da šaljete nama, već direktno onima kojima postavljate pitanje.

Naš profesionalni stav je, da mediji postoje, pored ostalog i zbog toga, da budu vaš servis, da tragom vaših pitanja pokušaju da pronađu odgovore. Demokratija!!!

 Uostalom jedne godine je drugi portal imao Projekat "Pitajte gradonačelnika"! Nešto se, kažu, nisu pretrgli. Koliko su dobili za to, ne znam!

Bilo kako bilo, pitajte vi  i dalje. Mi smo i dalje tu zbog vas.

Kazaćemo vam  ko neće!

..........................................................................................................

Poštovani,

Obraćam Vam se ovim putem kako bih ukazao na netransparentan način naplate daljinskog grejanja od strane JP Toplana Pirot.

Naime, usled tehničkih nemogućnosti (nepostojanja kalorimetara u individualnim stambenim jedinicama) da JP Toplana krajnjim korisnicima naplaćuje isporučenu toplotnu energiju po utrošku, koristi se neki hibridni sistem naplate isporučene toplotne energije gde se količina te energije očitava u podstanici koja je zajednička za dve stambene zgrade, pa se vrši podela količine te isporučene toplotne energije po kvadraturi stanova. 

   Ono što pobuđuje sumnju što je količina isporučene toplotne energije za mesec februar APSOLUTNO ISTA kao za mesec januar i iznosi za moj stan 1725.99 kWh. Dakle, i pored toga što je mesec februar kraći za 3 dana od januara, i pored toga što je u januaru bilo produženo grejanje bar tri dana (01.01., 06.01. i 07.01.), i pored toga što je JP Toplana u februaru u nekoliko navrata prekidala isporuku toplotne energije sredinom dana kada je temperatura vazduha prelazila 12 stepeni, količina isporučene toplotne energije je APSOLUTNO ISTA kao u januaru. I to je slučaj i sa računima drugih stanara u našoj zgradi. Verovatnoća da bude očitana u decimalu ista vrednost isporučene toplotne energije je ravna nuli, sve i da oba meseca imaju isti broj dana.

    Ono što posebno vređa inteligenciju je nemušto "objašnjenje" zaposlenih u JP Toplana Pirot da je u januaru očitavanje isporučene toplotne energije obavljeno nekoliko dana pre kraja januara, pa je tih preostalih nekoliko dana januara dodato uz februarski račun.

    Sve i da je to slučaj, iako je u zaglavljima računa jasno navedeno da je datum prometa dobara od 01.01.-31.01.2021., odnosno od 01.02.-28.02.2021. pomenuto produženo grejanje u prvoj polovini januara kao i obustava grejanja nekoliko dana po nekoliko sati u februaru bi dovelo do toga da je količina isporučene toplotne energije u februaru manja od one u januaru, dakle svakako različita, i da ni u teoriji nije moguće da je u decimalu ista kao količina isporučene toplotne energije u januaru.

   Takođe,  moram da se osvrnem i na to da je, izgradnjom novog postrojenja i prelaskom na komprimovani gas kao energent od januara 2020 JP Toplana još tada najavila sigurne uštede po pitanju nabavke energenata. Te uštede su očigledno donele korist samo Javnom komunalnom preduzeću Toplana Pirot, ali ne i građanima kao krajnjim korisnicima.

    Potpuno suprotan primer imamo u Nišu gde je umanjena cena varijabilnog dela računa za grejanje iz razloga što je cena gasa snižena a njihova Toplana takođe koristi gas kao energent, pa imamo situaciju da je u Pirotu cena kilovat sata toplotne energije 5.6 dinara dok je u Nišu cena kilovat sata 4.34 dinara, po pisanju portala Južne vesti od 12.02.2021.

    Kao šlag na tortu je došao prilog u emisiji Ovo je Srbija na Rts1 od 10.03.2021. gde je bilo reči o izgradnji gasovoda Sofija-Niš kada je direktor JP Toplana Pirot Bratislav Ćirić ponovo izneo predviđanja o dodatnim uštedama na račun prelaska sa komprimovanog gasa na gas iz gasovoda. Uštede koje će očigledno i ovaj put zaobići građane Pirota, krajnje korisnike daljinskog grejanja. 

U prilogu Vam dostavljam fotografije januarskog i februarskog računa za grejanje sa, u decimalu istim iznosom isporučene toplotne energije.

Srdačan pozdrav,

Lj.A

…………………………………………………….....

   ODGOVOR

   Bratislav Ćirić, direktor Gradske toplane u telefonskoj izjavi za Portal Plus online,  rekao je  da  u ovoj zgradi nema indivudualnih kalorimera, već se očitavanje radi sa centralnog kalorimetra koji obračunava potrošnju za dve povezane zgrade u Ulici 7. juli.

   Koincidencija je, sa mogućnosti podudaranja jedan u million, da se očitavanjem u decembru, januaru i februaru očitao isti broj utrošenih kilovat sati.

    U decembru, stanje koje je navedeno na izvodu iz čitačke liste na ovom kalorimeru bilo je 5.225.00, u januaru 5.306.360, u februaru 5.387.520 kilovat sati. Kada se uzme mesečna potrošnja, koja se deli sa grejnom površinom i množi cenom po kvadratu, dobija se isti račun za januar i februar.

   Takođe s obzirom na epidemiju korona virusom i  na smanjeni broj radne snage, radnici nisu u mogućnosti da očitavaju sve kalorimetre poslednjeg dana u mesecu.

   Očitavanja na ovom kalorimetru bila su 25. januara i 24. februara, tako da je prema računici i u računu za februar obračunato 30 grejnih dana. Inače sve liste sa utrošenim kilovatima dostupne su na uvid potrošačima, kao i upravnicima stambenih zajednica, u slučaju primedbi.

    U toku je instaliranje novog softvera koji će omogućiti da na računima bude istaknut tačan datum očitavanja utrošenih kilovatsati.

Kalorimetri su baždareni i u garantnom roku, kaže Ćirić.

         Cene grajanja određuje Skupština grada, a ne Toplana. Poslednje korigovanje cene bilo u januaru 2019, u korist potrošača, kaže Ćirić, i napominje da došlo do poremećaja na tržištu energenata, ali da je grejanje na gas u značajnoj meri jeftinije nego što bi bilo da je ostalo grejane na mazut.  Ali, s druge strane, ovaj energent je skuplji kada se nabavlja na način na koji mi to radimo, jer su tu dodatni troškovi, nego kada se gas koristi direktno iz gasovoda.

   Korisnici imaju mogunost da uz pomoć lokalne samouprave ugrade individualne kalorimetre, za šta postoji posebna Odluka Skupštine grada.