Poliklinika Kardio medika: Vodena bolest, otoci… Zašto dolazi do pojave otoka u našem telu?

22. decembar 2016. 07:34 Društvo Pirot Plus Online

Ljudsko telo sadrži veliku količinu tečnosti, smatra se da voda čini 60- 70% organizma. Procenat vode u ljudskom telu zavisi od uhranjenosti, pola i godina starosti. Celokupna količina tečnosti u organizmu je smeštena unutar i izvan ćelija i nalazi se u određenoj ravnoteži. Usled fizioloških procesa (toplota, trudnoća), različitih abnormalnosti i oboljenja, može doći do poremećaja ravnoteže između odnosa tečnosti u ćelijama i izvan ćelija. Posledično povećanje količine tečnosti izvan ćelija, dovodi do pojave otoka na različitim delovima tela. U narodu, vodena bolest, najčešće ukazuje na oboljenje, odnosno slabost srca ili bubrega. Za vodenu bolest se ne može reći da predstavlja klasično oboljenje, već jedan od kliničkih znakova i manifestacija neke bolesti ili stanja koje je dovelo do nastanka otoka na telu.

Različiti su uzroci nastanka vodene bolesti:

– Srčana slabost – najznačajniji i najopasniji uzrok nastajanja otoka je srčana slabost (srčana insuficijencija). Srce nije sposobno da potiskuje krv kroz telo i omogući rad drugih organa. Organizam ne može da se oslobodi produkata metabolizma, što dovodi do nagomilavanja tečnosti. Otoci se obično prvo stvaraju na potkolenicama, oko skočnih zglobova, prate zemljinu težu . Ako se povećavaju, idu prema trbuhu pa i plućnoj i srčanoj kesi. Posledično dolazi do gušenja, izraženog zamora. Tipični su testasti otoci potkolenica (pritiskom prsta ostaje udubljenje kao u testu). Ako ste prepoznali ove simptome, hitno se javite kardiologu.

http://kardiomedika.com/kardiologija/

Bubrežna slabost – otok koji nastaje usled slabljenja bubrežne funkcije zahvata istovremeno celo telo. Vidljivi otoci su ispod i oko očiju, oko skočnih zglobova, donjem delu trbuha. Takođe su testasti, bezbojni i bezbolni.

Reumatska oboljenja – zapaljenja perifernih zglobova, sistemske bolesti, uzrokuju bolne elastične edeme načešće na zglobovima praćenim deformitetima.

Oboljenje jetre – otoci po celom telu, najizraženiji u stomaku, javljaju se zbog gubitaka belančevina iz organizma.

Plućna oboljenja – hronična i akutna, izazivaju hronično plućno srce, popuštanje i slabost desnog srca sa posledičnim otokom stomaka i vodom na plućima, praćenih gušenjem.

Alergijske reakcije – posle konzumiranja malina, jagoda, jaja, uzimanja nekih lekova, ujeda insekata, zmija, praćene su pojavom otoka sa svrabom ili bolnog otoka. Otok (edem) u grlu može izazvati gušenje.

Smanjena funkcija štitaste žlezde – takođe može uzrokovati otoke po čitavom telu, a naopasnije oko srca u srčanoj maramici.

Predmenstrualni otoci – usled zadržavanja natrijuma i vode.

Oboljenje vena – zbog tromboze i zapaljenja stvaraju se bolni otoci, najčešće nogu. Potreban Vam je Kolor dople EHO dubokih vena nogu.

Zastoj limfne drenaže – usled zapaljenja limfnih žlezdi (limfedemi) mogu nastati otoci ruku i nogu kod izraženih edema dolazi i do curenja limfe kroz kožu. Potreban Vam je Kolor dopler EHO ingvinalnih regije. U zavisnosti od nalaza doplera konsultacija vaskularnog hirirga.

Zastoj limfne drenaže – usled zapaljenja limfnih žlezdi (limfedemi) mogu nastati otoci ruku i nogu kod izraženih edema dolazi i do curenja limfe kroz kožu.

Ostali uzroci – razne infektivne bolesti (na primer Crveni vetar), sepsa, stanja posle hirurških intervencija, opekotine, nakupljanje tečnosti u zglobnom prostoru, traume ili zapaljenja, fraktura kostiju.

- Pojedini lekovi ili njihove nuspojave u većim dozama mogu izazvati otoke. Najćešće kalcijumski antagonisti ( Nifedipini, Amlodipini ), peroralni kontraceptivi, steroidni hormoni. Pojedine situacije takođe mogu da predisponiraju pojavu otoka, kao što su dugo stajanje, sedenje, duga putovanja autobusom, uzimanje veće količine soli, gojaznost, trudnoća. Najzad, postoje i otoci nepoznatog uzroka, takozvani idiopatski edemi.

- Ukoliko ste prepoznali ove simptome, potrebno je javiti se lekaru. U zavisnosti od vrste otoka potrebna vam je konsultacija određenog sprecijaliste. Više o tome možete saznati na sledećem linku https://goo.gl/aOJCgL, ili nas pozovite na 018/4257213 ili 064/860 91 41.

Na Vaš poziv odgovara posebno edukovana medicinska sestra koja će Vam u zavisnosti od Vaših tegoba predložiti najadekvatnijegm specijalistu i po potrebi organizovati pregled i dijagnostiku u terminu koji Vama najviše odgovara.

- Za pravilnu dijagnostiku potrebno je da bolesnici ili članovi porodice najpre uoče da li je negde na telu, najčešće na nogama, došlo do pojave otoka. U jasno izraženim slučajevima, otok je lako otkriti. Pritisak prsta na otečeno mesto ostavlja udubljenje. To su testasti otoci i ako su simetrični na obe noge (ukazuju na slabost srca i bubrega). Ukoliko su otoci lokalizovani samo na jednoj nozi i elastični i bolni mogu ukazivati na reumatske bolesti, ili zapaljenje vena. Jednostran otok na jednom delu tela je uvek traumatski izazvan ili nastao kompresijom. U slučaju da je otok slabo izražen, a postoji sumnja da je rasprosranjen na više delova tela, otkriva se kontrolisanjem telesne težine. Nagli porast telesne težine kod osobe koja nema apetit ukazuje na dodavanje vode u litrima, a ne kilogramima. Važno je da li su tome prethodile ili su istovremeno prisutne i neke druge tegobe.

- Otok se leči lečenjem osnovne bolesti koja je dovela do njegovog nastanka. U nekim ređim slučajevima, kada je sistemom eliminacije isključeno svako ozbiljnije oboljenje, pa je uzrok nepoznat, a otok je i dalje prisutan, mogu se primenjivati i alternativne metode lečenja.

- Da bi se sprečila vodena bolest, potrebna je prevencija nastanka oboljenja koje dovodi do pojave otoka na telu. Kod osoba sa predispozicijama, ili kod kojih su se otoci već pojavili savetuje se blagovremeno javljanje lekaru, kako se ne bi proširili, odnosno bolest uznapredovala. Dakle, prevencija nastanka, rano otkrivanje i pravovremeno donošenje odluka o sprovođenju terapije su svakako najznačajniji u lečenju.

Poliklinika Kardio medika

Vojvode Mišića 58, Niš

064/8609141 018/4257213

www.kardiomedika.com