Predstavljeni rezultati istraživanja u okviru projekta “Nevidljivi rad žena u domaćinstvu: prepreka ili podsticaj za rodnu ravnopravnost?”

28. novembar 2023. 13:22 Društvo Pirot Plus Online

Udruženje građana Ternipe realizovalo je projekat “Nevidljivi rad žena u domaćinstvu: prepreka ili podsticaj za rodnu ravnopravnost?” koji je finansiralo Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj i podržan je od strane Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ. Projekat traje 6 meseci i u prethodnom periodu urađeno je istraživanje koje se bavilo neplaćenim radom žena u domaćinstvima u Pirotu, sa posebnim fokusom na marginalizovane grupe kao što su žene na selu, Romkinje, žene sa invaliditetom i nezaposlene žene.

Povodom završetka projekta organizovana je završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja.

Opšti cilj projekta je smanjenje nejednakosti i diskriminacije žena na tržištu rada, podizanje svesti o značaju neplaćenog rada žena i doprinosu žena u društvu i unapređenje položaja žena u porodici i društva u celini.

Silvija Nešić iz Udruženja Ternipe objasnila je ovom prilikom da su ispitivali koliko je nevidljiv, odnosno vidljiv rad žena u kući, koliko je plaćen, zbog čega nije oplaćen, kako žene sebe vide u domaćinstvu i slično. Istraživanje je, prema njenim rečima, sprovedeno kroz onlajn anketu i kroz sedam fokus grupa sa različitim ciljnim grupama. Inače, ovo je drugo istraživanje u Srbiji na ovu temu.

Irena Stojanović je na projektu angažovana kao ekspertkinja za analizu podataka dobijenih putem istraživanja kroz fokus grupe. U izjavi za medije ona je navela da je ukupan broj ispitanica 514 u onlajn anketi i 70 žena u fokus grupi. Generalni zajključak je najpre rušenje stereotipa da je rad u kući isključivo ženski rad, smanjenje podele poslova na muške i ženske i novčana naknada za nevidljivi kućni rad, navela je Irena Stojanović.

Marina Babović, savetnica u GIZ-u, kaže da se o ovoj temi u Srbiji slabo  zna, a koliko je bitna govori podatak da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog osnovalo radnu grupu za izradu pravilnika o izračunavanju cene neplaćenog rada, što je naša država po zakonu i strategiji o rodnoj ravnopravnosti i u obavezi. Marina Babović ističe da prve prve rezultate po ovom pitanju očekuju već naredne godine.

Tokom realizacije projekta realizovane su brojne aktivnosti, kao što je trodnevni trening za jačanje kapaciteta ženskih organizacija u Pirotu u oblasti neplaćenog rada, kao i edukacija o vođenju fokus grupa na istu temu, onlajn istraživanje na društvenim mrežama, istraživanje kroz sedam fokus grupa, onlajn kampanja na društvenim mrežama i sastanak sa predstavnicima grada i donosiocima odluka.