Predstavljeni rezultati Kampanje za osnaživanje romske zajednice za suzbijanje diskriminacije - značaj organizacija i udruženja u ohrabrivanju Roma da prijave diskriminaciju

27. jun 2022. 11:32 Gradska hronika Pirot Plus Online

Alijansa protiv diskriminacije Roma organizovala je danas konferenciju u okviru Kampanje za osnaživanje romske zajednice za suzbijanje diskriminacije.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta, a posebna pažnja posvećena je nalazima studije koja je u okviru projekta sprovedena. 

Konferencija je okupila više od četrdeset predstavnika/ca različitih institucija i organizacija, jer samo zajednički pristup i saradnja među partnerima sa različitim nadležnostima može dovesti do dugoročnog i održivog rešenja.

InR program GIZ-a kroz zajedničko delovanje nacionalnih i lokalnih institucija, civilnog i privatnog sektora pruža podršku korisnicima kroz različite vidove aktivnosti, rekla je Aleksandra Dimić-Ugrinaj, vođa InR programa GIZ

Grad Pirot, godinama unazad aktivno radi na unapređenju položaja Roma i Romkinja, rekla je Milica Golubović, pomoćnica gradonačelnika za vanprivredu

U okviru Kampanje proteklih godinu dana Alijansa protiv diskriminacije Roma organizovala je mnogobrojne aktivnosti koje su uključile romsku zajednicu u 9 lokalnih samouprava, kao i prerdstavnike relevantnih institucija. 

Tokom 2018. godine gotovo polovina (47,5%) svih prijava protiv diskriminacije podnetih Poverenici za zaštitu ravnopravnosti bile su prijave protiv diskriminacije pripadnika romske nacionalne manjine. Primeri afirmativnog predstavljanja romske zajednice u javnom diskursu su izuzetno retki, nasuprot mnogobrojnim objavama o incidentima, problemima i stereotipima koji se vezuju za romsku zajednicu. Romkinje u najvećem broju slučajeva doživljavaju višestruku doskriminaciju – unutar i izvan zajednice, što ih sprečava da ostvare svoja prava.

Kako bi delovale na suzbijanje diskriminacije prema romskoj zajednici u Srbiji, organizacije koje su već dugi niz godina posvećene ovoj temi formirale su Alijansu protiv diskriminacije Roma, radi razmene znanja, iskustava i resursa, a sa ciljem efikasnog delovanja protiv diskriminacije na teritoriji cele Srbije, istakla je Radmila Nešić, predsednica Alijanse

O projektnim dostignućima govorio je Žikica Asković, menadžer projekta

Istraživanja u oblasti diskriminacije potvrdila su da su Romi izloženi posrednoj i neposrednoj diskriminaciji u svim oblastima života, da je etička distanca i dalje veoma izražana, a stereotipi i predrasude, koji su najčešći uzrok diskriminacije, široko rasprostranjeni. Kulturološke i političke obrasce koji iza toga stoje ne može da promeni jedna institucija. Neophodna je sinergija svih aktera iz državnog i nevladinog sektora.