Primer - za primer: Vladan Vasić i Darko Marić povezuju grad u Kini i Pirot fudbalom. Očekuje se i saradnja u drugim oblastima!

14. novembar 2017. 11:30 Sport Pirot Plus Online

Od 13. septembra do 31. oktobra u našem gradu , pod rukovodstvom i u organizaciji Darka Marića, profesionalnog FIFA menadžera u Pirotu je boravila grupa kineskih fudbalera sa ciljem da na treninzima Radničkog, pod rukovodstvom naših i jednog kineskog trenera, steknu nova fudbalska zvanja. Za sve vreme boravka, Darko Marić je u kontaktu sa gradonačelnikom Vladanom Vasićem, razgovarao i o mogućoj saradnji u drugim oblastima. Brinući o kineskim fudbalerima, ovaj čovek iz Beograda koji je igrao fudbal i živeo u Evropi i Kini, učinio je mnogo i za razvoj fudbala u Pirotu, posebno za promenu filozofije , pristupa, organizacije rada. Kineska ekipa i Darko Marić, napustili su Pirot, mada je Darko Marić u stalnom kontaktu sa Piroćancima, a često i dolazi u naš grad.

Kada je otišao u Beograd, iskoristio je svoje poznanstvo i za jedan ugledni francuski Portal govorio o saradnji kineskog i srpskog fudbala, a posebno o boravku mladih Kineza u Pirotu.

Naime, jedan od uticajnih francuskih portala footballski.fr je u jednom opširnom članku o saradnji između Kine i Srbije, pisao na izuzetno afirmativan način o našem gradu Pirotu.
Za francuski Portal je govorio Darko Marić za koga se navodi da je bio fudbaler u Francuskoj, a takođe i u Kini, a danas je poslom povezan sa obe zemlje.
Darko Marić je doneo puno pozitivnih stvari u Pirot u prethodnih dva meseca, ne samo što se tiče fudbalskog kluba, već i u smislu promocije grada, afirmaciji turističkih potencijala .

Svaka ovakva vest o Pirotu je dragocena i sigurno će doprineti na popravljanju imidža grada, pogotovo kada se prezentuje u inostranim medijima, i to u jednoj od vodećih zemalja Zapadne Evrope.

**************************

Objavljujemo deo teksta na francuskom Portalu :

La Chine et la Serbie, une longue histoire footballistique


Le football de l'est


Les relations politiques entre la Serbie et la Chine sont excellentes depuis la guerre froide et la constitution d’un front commun face à l’URSS au sein du bloc « socialiste ». Cette bonne entente s’est poursuivie jusqu’à aujourd’hui où la Serbie est souvent vue comme le Cheval de Troie de la Chine en Europe au sein de son projet de « Nouvelle Route de la Soie ». En revanche, ce qui est moins connu sont les liens qui unissent ces deux pays d’un point de vue footballistique.

Désormais, la Chine a multiplié les accords commerciaux avec la Serbie. En juillet, Politico publiait ainsi un papier très détaillé sur les investissements chinois en Serbie. L’idée étant d’avancer ses pions dans le jeu géopolitique avec en ligne de mire une possible entrée de la Serbie dans l’Union Européenne. C’est ainsi que la Chine a financé puis construit le pont Mihailo Pupin reliant Zemun à Borča. Le pont a ouvert en 2014 en présence du Premier Ministre chinois de l’époque: Li Keqiang. Deux ans plus tard, en juillet 2016, le club de Borča signait en prêt Zhu Zhengyu (21 ans) du Shanghai SIPG. Il a fait ses débuts avec le BSK Borča le 5 novembre 2016 lors de la défaite face à Odzaci à 1-0 à l’extérieur. Après trois petits bouts de match, le joueur rentrait au pays en février 2017.


  • Cette année, Hebei CFFC a envoyé six jeunes en stage pendant deux mois à Pirot, un club de seconde division. La ville de Pirot se veut un centre touristique important (en plus d’être connue pour l’usine Michelin) et accueillir des joueurs chinois est pour eux l’occasion d’être citée et connue au pays de l’Empire du Milieu. Des membres du club d’Hebei CFFC sont venus trois fois afin de visiter la région, la ville, et voir les infrastructures avant de signer le partenariat. Rien n’est laissé au hasard. Derrière ces deux accords, on retrouve un homme : Darko Marić. Darko est un Serbe qui a entre autres joué à Créteil et en Chine et que nous avions déjà évoqué lors d’un précédent article : « Qu’est ce qu’est allé faire le FK Jagodina au Ghana ?« . Au passage, l’arrivée de Zhu à Borca a été facilitée étant donné que Darko est un ancien de la maison (ex-directeur sportif). Joint au téléphone, il nous explique : Alors que la coopération politique (non reconnaissance du Kosovo par la Chine) et économique (construction du pont Popin à Belgrade, ligne de train entre Belgrade et Budapest, investissements dans l’industrie serbe) prospèrent, je trouvais ça logique de développer la collaboration sportive. Les Chinois n’ont pas besoin de visa pour aller en Serbie, c’était un des premiers pays européens à établir cette politique.


PREVOD :

Kina i Srbija, duga fudbalska istorija

Političke relacije između Srbije i Kine su odlične još od hladnog rata, i formiranja zajedničkog fronta protiv SSSR u socijalističkom bloku. Dobre relacije se nastavljaju i danas kada se Srbija često posmatra kao trojanski konj u Evropi na projektu Novi put svile. Ono što je manje poznato su veze koje ujedinjuju ove dve zemlje sa fudbalskog stanovištva.
U članku se navodi da su prvi fudbaleri koji su igrali u Srbiji bili Jia Xiuquan i Liu Haiguang koji su nastupali za Partizan u sezoni 1987-1988.
Danas relacije sa Kinom u svim sferama su u velikom porastu. Počelo je sve završetkom Pupinovog mosta 2014 godine koji je radila kineska kompanija, i koji je finansiran od kineske banke. Most je otvorio kineski ministar Li Keqiang.
Odmah zatim pojavio se posle duže vremena kineski fudbaler u srpskom fudbalu Zhu Zhengyu iz kluba Shanghai SIPG, koji je došao posredstvom Darka Marića

Ove godine Hebei CFFC je upravo posredstvom Darka Marića poslao šest mladih fudbalera u fudbalski klub Radnički i grad Pirot. Francuzi znaju za Pirot po odeljku fabrike Mišelin, ali su čuli i o želji gradskih čelnika da od Pirota naprave važan regionalni i turistički centar.

Za francuski portal Darko Marić izjavio je sledeće:

- Saradnja između Kine i Srbije poslednjih godina na sve većem nivou. U političkom smislu Kina nije priznala Kosovo, a i ekonomska saradnja je sve obimnija, izgrađen je Pupinov most, radi se železnička linija Beograd-Budimpešta, a prisutne su i mnoge druge krupne investicije u srpsku industriju. S obzirom na to logično je da se razvija i sportska saradnja. Omogućen je bezvizni režim između dve zemlje, i po tome je Srbija prva Evropska zemlja koja je uspostavila takav odnos sa Kinom.
Pirot se pominje na najpohvalniji način kao regionalni centar, i to u jednoj od vodećih zemalja Zapadne Evrope.

Juče smo razgovarali sa Vladanom Vasić, gradonačelnikom, u našoj emisiji Video Presing. Pored ostalog, jedna od tema bila je i saradnja kineskog grada i kluba i Pirota. Njegovi razgovori sa Darkom Marićem i pogled u vreme koje dolazi fudbal, naravno, ali i drugim oblastima .

Letošnji dolazak mladih kineskih fudbalera, nastojanja Darka Marića da približi Pirot Kinezima, ideje koje su se čule u razgovorima sa Vladanom Vasićem, sve to po ko zna koji put dokazuje da fudbal nije samo igra već, zbližavanjem ljudi i dobrom saradnjom može da donese značajne oblike saradnje.

Darko Marić je očigledno na dobrom putu da to ostvari. Podrška u Gradu i Radničkom biće neophodna.