Projekat "Ruralni razvoj - Efikasno upravljanje zemljištem"

25. jun 2013. 18:39 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Sutra će u Svečanoj sali opštine Pirot biti prezentovan projekat pod nazivom ''Ruralni razvoj - Efikasno upravljanje zemljištem". Pre konferencije za novinare, u 12.00h bice održan sastanak predstavnika opštine Pirot, predstavnika GIZ-a ,vodja projekta Benjamin Klinger i projektni menadzer Nenad Gvozdenović i predstavnik Uprave za poljoprivredno zemljiste Tomislav Pavlović.

Projekat ”Ruralni razvoj - Efikasno upravljanje zemljištem” ima za cilj da pomogne i osposobi državu i opštine, kao i poljoprivredne proizvođače da budu bolji, racionalniji i efikasniji vlasnici poljoprivrednog zemljišta. Projekat realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, a predviđeno je da traje 3 godine (1/2013.-12/2015. godine). Budžet od 3.78 miliona eura finansira Evropska unija sa 2.78 miliona eura i Ministarstvo za ekonomsku saradnju Nemačke sa 1 milion eura.

Prosečna veličina jedne katastarske parcele u centralnoj Srbiji je 11 ari, a prosečna veličina farme je 2,5 hektara. Ta usitnjenost i rascepkanost jedan su od ozbiljnih uzroka niske efikasnosti srpske poljoprivrede. Komasacija je neophodna da bi se ukrupnile obradive površine i tako smanjili troškovi proizvodnje, da bi se rešili imovinsko-pravni odnosi, rešilo pitanje napuštene zemlje i poljoprivredno zemljište racionalnije koristilo. Podaci iz drugih država pokazuju da posle komasacije vrednost poljoprivrednog zemljišta raste na tržištu između 15 i 20 odsto. Procena je da je do 2006. godine u Srbiji komasirano oko 1.5 milion hektara, tako da je preostala površina za komasaciju oko 2 miliona hektara.

Projektom ”Ruralni razvoj - Efikasno upravljanje zemljištem” predviđeno je da se uspostavi odgovarajući pravni okvir i ojača sposobnost Uprave za poljoprivredno zemljište pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ali i pilot opština koje će uskoro biti odabrane.

Jedan od važnijih rezultata Projekta biće i izrada Geografskog informacionog sistema koji treba da omogući bolju kontrolu korišćenja i efikasno upravljanje poljoprivrednim zemljištem, bolje planiranje i sprovođenje zemljišno-ruralne politike. Taj sistem raspolagaće svim mogućim informacijama i podacima o parcelama, kao što su: površina, vlasnik, korisnik ili zakupac, način korišćenja, kultura koja se gaji, pedološke karakteristike zemljišta…

U oblasti komasacije i borbe protiv napuštenog poljoprivrednog zemljišta biće podržano sedam opština: Paraćin, Knjaževac, Negotin, Boljevac, Svrljig, Žitorađa i Pirot.

Direktna korist vlasnika i korisnika zemljišta od sprovodjenja komasacije bila bi poboljšanje uslova života i rada poljoprivrednika, smanjenje troškova poljoprivredne proizvodnje i povećanje prinosa što bi doprinelo konkurentnijoj poljoprivrednoj proizvodnji, rešavanju imovinsko pravnih odnosa bez plaćanja taksi, povećanju tržišne vrednosti zemljišta, parcelama koje bi bile ukrupljene i pravilnog oblika sa prilazom svakoj poljskim putem, smanjenju površina napuštenog neobradjenog poljoprivrednog zemljišta, kasnija mogućnost za izgradnju sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje. Korist od borbe protiv napuštenog poljoprivrednog zemljišta bila bi : sprečavanje napuštanja zemljišta, kao i povećanje proizvodnje, unapređenje izgleda i sadržaja ruralnog područja.