Prvi maj AD medju 188 preduzeća koja idu u stečaj

03. februar 2015. 10:53 Privreda Pirot Plus Online

Agencija za privatizaciju objavila je u ponedeljak spisak 188 preduzeća koja idu u stečaj jer za njih nije bilo zainteresovnih kupaca. Medju ovim preduzećima je i Prvi maj AD.

Govoreći nedavno za Plus radio i portal Plus online, Zoran Živković, vršilac dužnosti generalnog direktora Prvog maja i Rodoljub Ćirić, predsednik Okružnog odbora samostalnog sindikata složili su se da je za Prvi maj najgore moguće rešenje da ode u stećaj. To se, ipak, dogodilo!

Na spisku preduzeća za koja je objavljen stečaj su su delovi velikih sitema, kao što su EI Niš, Zorka Šabac, Goša iz Smederevske Palanke, Zastava iz Kragujevca, Ineks iz Beograda, Ivo Lola Ribar iz Beograda, MIN iz Niša, Janko Lisjak i Beograda, IHP Prahovo, Fabrika ulja iz Krusevca, "21. maj" iz Beograda, Voćarske plantaže PKB Boleč.

Vlada Srbije usvojila je 31. januara Akcioni plan kojim će se pokretanjem stečaja okončati postupak privatizacije 188 preduzeća u kojima nema proizvodnje, niti za njih ima zainteresovanih investitora, ili je u njima poslovanje neodrživo.

U 76 od tih preduzeća nema zaposlenih radnika, a u 50 ima manje od pet zaposlenih. U svim preduzećima, gde je ukupno oko 5.000 radnika, biće sprovedeni socijalni programi.

Socijalni programi treba da budu sprovedeni u narednih 60 dana, a otpremnine su 200 evra po godini staža kod poslednjeg poslodavca, odnosno maksimalno 8.000 evra.
Agencija za privatizaciju započeće danas postupak stečaja nad 70 preduzeća koja nemaju nijednog zaposlenog, pa narednih 56 koja imaju do petoro zaposlenih, a zatim ostala.

"Naše je da u što kraćem roku okončamo postupak, o tome je bilo govora i sa Svetskom bankom te od sutra krećemo. Stečaj zatim sprovodi sud koji je teritorijalno nadležan. Računamo da bi ceo proces za prvih 70 preduzeća mogao da bude okončan najkasnije za dva meseca", rekao je prvi čovek Agencije za privatizaciju, uz opasku da je takva odluka mogla da bude doneta i znatno ranije.
To su sve firme koje postoje samo na papiru i došlo je krajnje vreme da ih zatvorimo, jer one praktično nemaju delatnost, objašnjava.
Na pitanje kada će biti raspisani tenderi za oko 220 preduzeća sa spiska Agencije za koja su stigla pisma o zainteresovanosti investitora, on kaže - što je pre moguće, ali će se najpre razgovarati s potencijalnim kupcima.
Šubara podseća da je Agencija trebalo da objavi prve javne pozive do kraja januara, ali to, dodaje, nije urađeno jer nisu stvorene odgovarajuće formalne pretpostavke."S druge strane, privatizaciju ne bi ni trebalo gledati puko formalno, jer je suština da na kraju nađemo adekvatne partnere iz zemlje ili inostranstva i sprovedemo prodaju na najbolji mogući način. Najvažniji cilj je, pri tome, očuvanje radnih mesta, povećanje privrednih kapaciteta i proširenje", poručio je on.
Svih 512 preduzeća sa spiska Agencije moraju da završe na jedan od dva načina - ili će biti privatizovani ili će otići u stečaj.
Za one firme za koje je Agencija odredila modele privatizacije ići će se, kaže, u tom pravcu, dok kod nekih postoje i formalne smetnje, poput zahteva za restituciju ili slično.
Šubara kaže da će se takve firme povući iz privatizacije, a "verovatno će delovi otići u stečaj, dok će razlika pripasti onome kome i pripada".

"Naš je cilj da ovu privatizaciju privedemo do kraja. Možda ja budem i poslednji direktor Agencije za privatizaciju", zaključio je Šubara.