Radno angažovanje korisnika novčane socijalne pomoći

23. oktobar 2014. 12:23 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Ministar za rad, zapošljavanje i socijalna i boračka pitanja Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da u Srbiji ima 267.000 korisnika socijalne pomoći, od kojih je 147.000 radno sposobnih, koji mogu da rade i da vrate društvu onoliko koliko se društvo trudi da stvori, a to je, kako je istakao, 1,1 milijardu dinara mesečno za socijalnu pomoć.

On je precizirao da ako nosilac domaćinstva koje je korisnik socijalne pomoći odbije da radi, njemu će biti umanjena nadoknada, ali ne na štetu ostalih članova porodice.

- Nosilac prava dobija 7.849 dinara mesečno, na to svaki punoletni član domaćinstva dobija još 3.800 dinara, a svaki maloletni još 2.400 mesečno. On moze da umanji svoju nadoknadu, ali ne može uzeti detetu. Ne može detetu biti uskraćena socijalna pomoć zbog toga što su majka i otac neodgovorni i neće da rade, naveo je Vulin.

Ministar je odbacio kritike da će uredba vlade kojom se predvidja radno angažovanje korisnika socijalne pomoći, dovesti do dodatnog osiromašenja u društvu i još veće marginalizacije najosetljivijih grupa. On je istakao da je efekat upravo suprotan, jer se, kako je rekao, tim marginalizovanim društvenim grupama daje mogućnost da promene nesto svojim radom.

Marija Vasić, direktorka pirotskog Centra za socijalni rad u izjavi za Portal Plus online i Plus radio kaže da ove odredbe još uvek nisu stupile na snagu i da su u postupku analize. I pored toga, mi smo mnogo ranije krenuli sa radnim angažovanjem radno sposobnih korisnika novčane socijalne pomoći.

- Opština Pirot je početkom godine donela Pravilnik u vezi radnog angažovanja korisnika novčane socijalne pomoći, na osnovu kojeg je potpisan i Sporazum sa javnim preduzećima, ustanovama i mesnim zajednicama. Reč je o dokumentu u kojem su predvidjene mere i aktivnosti koje se sprovode na lokalnom nivou, kaže direktorka Vasić

Od potpisivanja Sporazuma do danas angažovano je oko šezdesetak korisnika novčane socijalne pomoći, na raznim poslovima za potrebe javnih preduzeća i ustanova.

- U zavisnosti od perioda godine Centar za socijalni rad Pirot ima od 900 do 1.500 porodica korisnika, odnosno oko 4.000 članova. Od tog broja njih stotinu se dobrovoljno prijavilo za radno angažovanje na poslovima, što njima predstavlja dodatni izvor prihoda, s obzirom da se angažovanje naplaćuje po satu, uz minimalnu cenu rada. Za to su izdvojena posebna sredstva u budžetu opštine. To ne utiče na realizaciju socijalne novčane pomoći, koja se isplaćuje sa republičkog nivoa, kaže Vasićeva.