REAGOVANJA (3)! Miroslav Mitrović: Da li treba i dalje da ćutimo?

26. februar 2021. 12:06 Stavovi Pirot Plus Online

Evo već PETI dan traje potraga za telom devojčice koja se nesrećnim slučajem udavila u prepunom koritu reke Nišave!

    Javno mnjenje u Pirotu je složno u jednom: da je sve to posledica neodgovornog upravljanja sa nivoima vode kad hidroelektrana radi.

    Da li su kilovati struje vredni jednog života? Piroćanci imaju najlepše šetalište u Srbiji - pirotski kej - kroz koji prolazi reka Nišava deleći grad na dva dela Pazar i Tijabaru.

    Od početka rada do sada HE Pirot nije poštovala, niti poštuje usvojeni režim rada. Time je bezbednost građana ugrožena,  jer preti stalna opasnost da neko upadne u bujičnu vodu Nišave.

    To se i dogodilo, nažalost ovih dana. Da Nišava nije bila ispunjena do vrha devojčica se verovatno ne bi utopila.

    Može se postaviti pitanje :- Da li je krivično delo nepoštovanje režima rada HE Pirot?

     Ko je odgovoran za to?     

      Zarad zadovoljenja višeg interesa lokalna zajednica je svojevremeno dala saglasnost na izgradju akumulacije Zavoj i HE Pirot u Berilovcu. Naravno pod datim uslovima. Ovog puta osvrćem se samo na režim rada HE Pirot koji je precizno definisan.

   Centrala može raditi, kao vršna elektrana, najviše četiri do pet sati dnevno. Voda iz mašinskog postrojenja, pošto je prošla kroz turbine , odlazi u kompenzacione bazene. Iz njih se ispušta kada je to potrebno maksimalno do osam kubika u sekundi, dakle samo u vanrednim prilikama ta količina vode može da se ispušta.

    U letnim mesecima voda se zagreva u kompenzacionim bazenima i prilagođena temperaturi vode Nišava ispušta u nju što bi blago podiglo nivo reke i ne bi ugrozila, zbog temperaturne razlike, floru i faunu pa i kupače na Nišavi. Isto važi i za zimski period.

     Na ovaj način Centrala može raditi i dati svoj doprinos EPS-u i u kritičnim situacijama kada je Nišava zbog obilnih kiša velika pa se u nju ne može voda ispuštati. Zato postoje kompenzaciona jezera. Kanal od Centrale u Berilovcu do uliva vode u kompenzacione bazene je ograđen visokom žičanom ogradom zbog bezbednosti jer tu je uvek maksimalan protok vode, drugačije ne može.

   Ali zato je projektom predviđeno da se u Nišavu ispušta maksimalno osam kubika i to ne često jer bi onda i Nišavu trebalo ograditi visokom ogradom.

    Da li treba i dalje da ćutimo ?