REAGOVANJA : Odricanje od odgovornosti ili brigo moja pređi na drugoga

28. maj 2021. 10:24 Gradska hronika Pirot Plus Online

22.maj, Međunarodni dan biološke raznovrsnosti obeležava se svake godine radi povećanja razumevanja i svesti o pitanjima biodiverziteta. Ove godine proslave se održavaju pod sloganom

 „Mi smo deo rešenja #ZaPrirodu!“((https://www.europarc.org/news/2021/05/international-biodiversity-day-be-part-of-the-solution/)

  1. maj, Evropski dan parkova uspostavljen je 1999. godine na inicijativu “EUROPARC“ Federacije. Na ovaj dan 1909. godine u Švedskoj je proglašen prvi nacionalni park u Evropi. Svečanim obeležavanjem Evropskog dana parkova i ove godine koordinira pomenuta Europark Federacija na čijem sajtu se mogu preuzeti plakati sa sloganima koji ove godine promovišu Evropski plan oporavka „EU sledeće generacije“. “Next Generation EU”  obećava izgradnju bolje, zelenije i otpornije Evrope. “EUROPARC“  je uveren da parkovi i zaštićena područja moraju biti uključeni u rasprave o budućnosti i vredno raditi na efikasnim rešenjima kako bi se osigurala sigurnija i održiva Evropa.

Nažalost, kod nas se u parkovima prirode, ali i u ostalim zaštićenim prirodnim dobrima ne poklanja previše pažnje sledećim generacijama. Kod nas mediji uglavnom pomenu ove međunarodne datume, snime neki prilog sa viđenijim ljudima kojima je uvek stalo do promocije pre svega sebe pa onda i tog nekog datuma, kad se mora. A da se suštinski posvetimo vrednostima koje nose obeležavanja ovih datuma, to se kod nas ne događa. Kod nas nema nepravilnosti i svi rade po zakonu pa nema ni potrebe da se posvećujemo nekim posebnim datumima i njihovim vrednostima. Dokaz za moje tvrdnje su i izjave date povodom režima rada HE Pirot. Izjave su povodom nemilih događaja i povodom godinama unazad prisutnog nekontrolisanog ispuštanja voda iz akumulacije jezera Zavoj dali nekadašnji direktor HE Pirot i sadašnji direktor parka prirode Stara planina. Ukratko nema krivice u HE Pirot jer ona radi po nalogu. Po čijem nalogu? Pa nije bitno, imamo nalog!!! Da li to znači da kad imamo nalog nemoramo da imamo savest?

Šta kaže direktor PP Stara Planina? U pismenoj formi smo poslali prigovor na način rada HE Pirot u vreme mresta i očekujemo da će prihvatiti sugestije.

A šta kaže zakon o zaštiti prirode koji treba da obezbedi biološku raznovrsnost i pravilno funkcionisanje parkova prirode i očuvanje prirodnih vrednosti koje zaludni evropljani sa toliko posvećenosti obeležavaju. Kaže sledeće:

U upravljanju zaštićenim područjem upravljač, je dužan naročito da: 1) čuva zaštićeno područje i sprovodi propisane režime zaštite; 5) osigura neometano odvijanje prirodnih procesa i održivog korišćenja zaštićenog područja;  9) vodi evidenciju o ljudskim aktivnostima, delatnostima i procesima koji predstavljaju faktor ugrožavanja i oštećenja zaštićenog područja i o tome dostavlja podatke zavodu i Ministarstvu; 10) u saradnji sa republičkom i pokrajinskom inspekcijom i organima bezbednosti sprečava sve aktivnosti i delatnosti koje su u suprotnosti sa aktom o zaštiti i predstavljaju faktor ugrožavanja i devastacije zaštićenog područja;

Ako upravljač vršenjem poslova iz stava 1. tač. 1), 5a) i 6) ovog člana utvrdi da je učinjen prekršaj ili postoji osnovana sumnja da je učinjeno krivično delo ili privredni prestup, ovlašćen je i dužan da podnese odgovarajuću prijavu ili zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Na osnovu Člana 56, gore pomenutog zakona donešen je i Pravilnik o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi. U njemu se u Članu 28 kaže « JP Srbija vode» i HE «Đerdap» d.o.o – HE Pirot, dužni su da redovno obaveštavaju Upravljača o planiranom režimu rada i očekivanim većim oscilacijama nivoa vode u vodoakumulaciji jezra «Zavoj», kao i da obezbede minimalni održivi protok u koritu reke Visočice nizvodno od brane vodoakumulacije «Zavoj» u skladu sa propisima i izdatim vodnim aktima.

HE Pirot nadoknadiće Upravljaču štetu nastalu u ribljem fondu usled naglog, tehnički neopravdanog ispuštanja vode iz vodoakumulacije «Zavoj».»

U Članu 29. Citiramo:

« Planovi upravljanja vodama usklađuju se sa Uredbom i Planom upravljanja Parka prirode.

Upravljač i JP Srbijavode sarađuju u stvarima od zajedničkog interesa za upravljanje Parkom prirode i vodnim područjima, posebno na usklađivanju dokumenata iz stava 1. Ovog člana.

JP Srbija vode stavlja na uvid podatke iz registra zaštićenih oblasti i katastra vodnih objekata i druge podatke od interesa za zaštitu i korišćenje voda na području Parka prirode koje vodi na osnovu zakonskih ovlašćenja.»

Dakle kao i za mnoge druge stvari postoji zakon ali se ne primenjuje ili ne poštuje. Poštovao bi se kada bi lokalne samouprave imale nadležnost u upravljanju zaštićenim prirodnim dobrima za šta se naše Društvo zalaže godinama unazad. Tada bi glasovi odbornika u gradskoj skupštini imali težinu i moć da isprave nepravilnosti i verujem da bi tada uprava koristila svoja ovlašćenja i podnosila odgovarajuće prijave i zahteve za podnošenje krivičnih postupaka. Ovako JP Srbijašume upravlja zaštićenim područjima a JP Elektroprivreda Srbije hidroenergetskim potencijalom. Poslužiću se i ja narodnim poslovicama pa ću za postojeću situaciju reći «ruka ruku mije» ili «brigo moja pređi na drugoga».

Koristimo današnji dan, Međunarodni dan biodiverziteta i 24. maj Evropski dan parkova, da pozovemo Ministarstvo za zaštitu životne sredine da ubrza postupak donošenja novog Zakona o zaštiti prirode i da uvaži naše predloge za izmenu i dopunu zakona  kojim predlažemo jedan vid podeljenog upravljanja gde bi Savet zaštićenog područja bio formiran aktom lokalne samouprave i imao uticaj na usvajanje planova i godišnjih programa zaštite. To bi bio prvi korak ka suštinskoj decentralizaciji politika zaštite životne sredine i na prebacivanje ovlašćenja ali i odgovornosti lokalnim zajednicama i lokalnim samoupravama za zaštitu njihove prirode.

Koristimo današnji dan, Međunarodni dan biodiverziteta i 24. maj Evropski dan parkova, da pozovemo i lokalne samouprave na teritoriji zaštićenih prirodnih dobara da nas u ovim nastojanjima podrže i svojim zalaganjem kod nadležnih organa.

Svima koje ova tema više zanima predlažem da pogledaju na našem sajtu predlog izmena Zakona o zaštiti prirode koji smo poslali Ministarstvu za zaštitu životne sredine http://www.drustvostaraplanina.org/vest4.html

Preuzmite sa sajta i našu publikaciju koja podrobnije objašnjava mogućnosti za promenu modela upravljanja u zaštićenim područjima

http://www.drustvostaraplanina.org/publikacije/Zajedni%C4%8Dkoupravljanje%20Za%C5%A1ti%C4%87enim%20podru%C4%8Djem.pdf

Popunite formu Dnevnika nepravilnosti da bi pomogli da ocenimo rad uprave u parku prirode Stara planina

http://www.drustvostaraplanina.org/vest1.html

Društvo će tradicionalno obeležiti 5-og juna, Međunarodni dan zaštite životne sredine i predstaviti javnosti sva ovde pomenuta dokumenta. Pozivamo Vas da nam se tada pridružite i da se sa svojim predlozima uključite u raspravu na temu zaštite prirode. 

Za dugoročnu održivost zaštićenih područja nužno je partnerstvo. Partnerstvo između ključnih aktera lokalnih zajednica mora započeti planiranjem zaštićenog područja, mora biti održavano tokom odlučivanja i proglašavanja i mora se produžiti na upravljanje i nadzor, ali i podelu koristi koje proizlaze iz funkcionisanja parka. Kada postavimo zaštitu prirode na ovakav način, imaćemo i mi razlog da svečano obeležavamo Međunarodni dan biodiverziteta i Evropski dan parkova.

WWF Adrija je u okviru projekta otvorio poziv za ekološke organizacije u regionu Zapadnog Balkana i među 10 organizacija koje podržavaju u pet zemalja regije nalazi se i Društvo Stara planina iz Pirota sa svojim projektom "Dnevnik nepravilnosti – neformalni model za uključivanje građana u monitoring rada uprave zaštićenih prirodnih dobara". Pozivamo još jednom sve građane da budu aktivniji i da svojim idejama i predlozima pomognu da dođemo do modela upravljanja koji će pomoći da lokalne zajednice imaju veću moć odlučivanja ali i veću odgovornost kada se o zaštiti prirode radi.

Dragan Taškov, Društvo „Stara planina“ Pirot