Registracija interno raseljenih za izbore na KiM

21. avgust 2013. 11:41 Lokalna samouprava Pirot Plus Online


Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju, upućeni su pozivi srpskim gradovima i opštinama da sprovedu registraciju interno raseljenih lica, kako bi pomogli njihovom glasanju na lokalnim izborima, koje 3. novembra organizuju prištinske vlasti.


Zoran Gogić, poverenik za izbegla i raseljena lica u SO Pirot, u izjavi za portal Plusonline kaže da je registracija u toku, a novina je da će i lica koja su rodjena na području Kosova i Metohije imati pravo glasa.


- Prijava je u toku, u prostorijama opštinske uprave kancelarija br.3. Prema našim podacima na području opštine Pirot živi 135 raseljenih lica i 201 lice rodom sa KiM. Za registraciju je neophodna fotokomija lične karte I legitimaciju raseljenog lica, kaže Gogić.


Prema Gogićevim rečima u toku je i oglas za izbor korisnika za dodelu pomoći izbeglim licima, odnosno kupovinu kuća sa okućnicom. Pravo na pomoć mogu da ostvare porodice izbeglih lica koja imaju prebivalište na području pirotske opštine, borave u privatnom smeštaju i nemaju rešeno stambeno pitanje. Reč je o bespovratnoj pomoći koja iznosi 810.000 dinara za jednu kuću sa okućnicom.


- Kriterijumi za dodelu pomoći su utvrdjeni Pravilnikom o uslovima za dodelu pomoći. Podnosioci zahteva treba da ispunjavaju uslove, da su registrovani kao izbegla lica, da su državljani Srbije, da ne poseduju nepokretnosti na području opštine, da nisu uključeni u neki drugi projekat za trajno rešavanje stambenih potreba, da imaju radno sposobne članove domaćinstva, da nisu ušli u posed svoje obnovljene ili neoštećene imovine, nisu je zamenili ili otudjili u državi porekla ili u nekoj drugoj državi i da izbeglice i članovi njegove porodice nisu povratnici iz migracije u treće zemlje.


Rok za podnošenje zahteva sa potrebnom dokumentacijom je od 20. avgusta do 20. septembra.


Regionalni stambeni program


Na jesen počinje realizacija Regionalnog stambenog programa, čiji je cilj obezbeđivanje trajnog stambenog rešenja za 27.000 najugroženijih izbegličkih porodica u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori, od kojih 16.780 u Srbiji. vrednost programa iznosi 584 miliona evra, od kojih 335,2 miliona za Srbiju.