Regresirano gorivo poljoprivrednicima od 1.aprila

27. mart 2013. 10:52 Privreda Pirot Plus Online

Promenjlivi vremenski uslovi neće uticati na voćne zasade u našem kraju. Miroljub Vidanović, direktor Poljoprivredno savetodavne stručne službe, kaže da nije ugrožena vegetacija voća i ne očekuje da ovogodišnji rod bude umanjen.

- Postoje tereni gde je kasjisja krenula i neke druge voćne kulture, ali mislim da neće doći do znatnijh oštećenja, jer nije to krenulo na pravi način. Nismo imali periode sa izuzetno visokim temepraturama kada biljke intenzivno kreću sa vegetacijom. Oštećenja u manjem obimu negde će biti, ali to neće moći generalno da se odrazi na prinose u ovoj godini – kaže Vidanović.

Kada je reč o poljoprivrednim radovima Vidanović kaže da bi prodaja regresiranog goriva za ovogodišnje prolećne radove u poljoprivredi trebalo da počne 1. aprila prema važećem Pravilniku o uslovima za ostvarivanje ovog prava.

- Pravo imaju pravna lica, preduzetnici i fizička lica nosioci komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva. Po jednom hektaru mogu da podignu 120 litara regresiranog goriva. Za prolećene radove kupiće 60 litara regresiranog goriva, u periodu od 1. aprila do 31. maja i 60 litara u periodu od 15. septembra do 30 . novembra za jesenje radove. Proizvođači treba da podnesu zahteve za regresirano gorivo i to za prolećnu setvu zahteve treba da podnesu u priodu od 1. do 30. juna, a za jesenju setvu od 1. do 15. decembra. Naravno proizovđači znaju da gorivo mogu kupiti samo kod ovlašćenog distrbutera. Čekamo odluku Vlade da vidimo kod kog će distributera prozvođači kupovati dizel D 2 i evro dizel. I ono što je važno, to proizvođači znaju, moraju čuvati originalni fiskalni isečak gde se na poleđini upisuje broj poljoprivredog gazdinstva, i overava se pečatom i potpisom ovlašćenog distributera – napominje Vidanović.

Subvencije za ratarsku proizvodnju iznose 6.000 dinara za regresirano gorivo i 6.000 dinara u novcu po jednom hektaru, kaže Vidanović, i dodaje da je to dovoljna pomoć za osnovne radove u ratarskoj proizvodnji dok je za primenu savremenijih metoda obrade zemljišta potrebno više sredstava.