SKGO se protivi smanjenju transfera gradovima i opštinama

29. novembar 2013. 12:38 Lokalna samouprava Pirot Plus Online




Београд, 28.11.2013.


Саопштење за јавност



50 МИЛИЈАРДИ ДИНАРА МАЊЕ ЗА ГРАДОВЕ И ОПШТИНЕ




Буџет Републике Србије за 2014. годину предвиђа смањење трансфера градовима и општинама. Како је реч о још једном ударцу на ионако сиромашне локалне, Председништво Сталне конференције градова и општина (СКГО) упутило је писмо министру финансија Лазару Крстићу у којем истиче следеће:



СКГО констатује да је настављена изузетно лоша пракса једнократних суспендовања Закона о финансирању локалне самоуправе што представља снажан ударац финансијској стабилности градова и општина који су ионако дестабилизовани честим и непланским смањењем средстава у протекле две године. Према прорачунима СКГО, локалне самоуправе ће услед већ реализованих, али и најављених смањења прихода у 2014. години располагати саскоро 50 милијарди динара мање у својим буџетима, што је за преко 20 одсто новца у локалним буџетима мање у односу на 2012. годину.


Овом приликом подсећамо да је сваки пут када је Република смањивала или укидала локалне приходе, истовремено и повећавала републичке порезе (порез на додату вредност, акцизеипорез на добит предузећа).


Било какво ново смањивање трансфера локалним самоуправама које је предвиђено, а према нашим прорачунима у овом случају износи више од 3,7 милијарди динара, јесте неприхватљиво у првом реду због предложене методологије за обрачун обима смањења трансферних средстава. Ова методологија је у потпуној супротности за Законом о финансирању локалне самоуправе и није утемељена нити у једном пропису који је донела Народна скупштина Републике Србије.


Стога, СКГО захтева да се не суспендује Закон о финансирању локалне самоуправе и да се сва узета средства врате локалним самоуправама, како би градови и општине могли да испуњавају бар основне функције (грејање у вртићима, одржавање школа, домова здравља, путева).


Узимањем нових средстава од локалних самоуправа не оставља се простор за смањивање било ког другог трошка градова и општина, осим у делу који се тиче смањивања капиталних инвестиција на које ће локалне самоуправе бити принуђене. Најављено смањење трансфера у износу од 3,7 милијарди динара, практично би значило и смањење прихода грађевинске индустрије и последично смањивање броја запослених и губитака радних места.


СКГО поново захтева одржавање хитне седнице Комисије за финансирање локалне самоуправе, у складу са Законом о финансирању локалне самоуправе, на којој би се, онако како то и закон предвиђа, оваква питања разматрала и анализирала пре него што постану законски предлози. Тиме бисмо избегли да дођемо у ситуацију да накнадно увиђамо пропусте који су направљени у неким законима и предлозима закона.