Sutra počinje anketiranje građanja u procesu izrade Katastra individualnih ložišta. Krajnji cilj pilot projekta smanjenje zagađenja vazduha u gradu

05. oktobar 2023. 12:45 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Krajem avgusta ove godine projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) „Bolja energija“ potpisao je Memorandum o razumevanju sa gradom Pirotom u cilju pružanja podrške razvoju održive energije, energetske i klimatske bezbednosti, kao i energetske efikasnosti, gde je akcenat stavljen na preduzimanje konkretnih mera za zamenu postojećih individualnih peći na čvrsto gorivo i smanjenje zagadenja vazduha u okviru zadatka "Promovisanje visoko efikasnih peći na drva”.

Ovim aktivnostima je planirano da se uradi katastar lokalnih individualnih ložišta (KIL) u gradu Pirotu, gde će uz pomoć tima projekta “Bolja energija”, biti posebno dizajnirana aplikacije za unos prikupljenih podataka, na osnovu koje će se izvršiti evidencija praćenja potrošnje energenata, količine emisija zagađujućih gasova, kao i količina čestica CO2 u vazduhu. 

Danas je završena obuka anketara koji će učestvovati u prikupljanju podataka, a već sutra počinje rad na terenu.

Bojan Ivković, gradski energetski menadžer ističe da je veoma važno da se građani odazovi, da ovde nije reč o popisu već o anketi koja je sa izričito tipskim pitanjima koja su vezana za način grejanja.

S obzirom da individualna ložišta ostaju dominantan izvor zagađenja vazduha suspendovanim česticama na lokalnom nivou, jedna od aktivnosti koju realizuje projekat „Bolja energija“, koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj - USAID u Srbiji, je i priprema i pilotiranje metodologije za izradu lokalnog katastra (evidencije) individualnih ložišta u domaćinstvima.

Ova metodologija treba da pomogne u sticanju jasne slike o izvorima zagađenja vazduha na lokalnom nivou, kao i da pruži osnov za usmereno, strateško i dugoročno rešavanje ovog problema, Dušan Jović, rukovodilac aktivnosti na izradi KIL, USAID projekat "Bolja energija".

Ovakav projekat u ovakvom obimu, gotovo stoprocentnom, u Srbiji se sprovodi po prvi put, rekao je Jović

Nosilac aktivnosti na terenu jeste Šumarski fakultet iz Beograda. Profesor Branko Glavonjić tim povodom kaže da će anketiranje trajati narednih četrdesetak dana i biće obuhvaćena praktično sva gradska domaćinstva. Uspeh ankete zavisiće od odaziva i saradnje građana po ovom pitanju.

Na terenu će biti angažovano petoro anketara.