Svetski dan sećanja na preminule od AIDS-a VIDEO

Sećanje na preminule od AIDS-a (side) je jedna od najstarijah i najvećih mobilizacionih kampanja koja ima za cilj podizanje svesti u vezi sa HIV-om i AIDS-om na globalnom nivou.
Ovogodišnja, 33. kampanja posvećena sećanju na preminule od AIDS-a obeležava se 15. maja u više od stotinu zemalja prigodnim manifestacijama koje imaju za cilj promovisanje globalne solidarnosti i zajedničkih akcija u oblasti HIV infekcije I AIDS-a, pod sloganom „Engage, Educate, Empower”- „Uključi, Nauči, Osnaži!“.
Danas, kada u svetu više od 37 miliona osoba živi sa HIV-om i dok su milioni ljudskih života izgubljeni, kampanja treba da pokrene što više ljudi, zajednica, vlada I donatora da se uključe u cilju okončanja ove epidemije, da se edukuju sadašnje i buduće generacije o HIV infekciji, lečenju, prevenciji i pružanju podrške, kao i da se osnaže osobe koje žive s HIV-om da se bore za svoja prava da žive bez stigme i diskriminacije.
Stigma i diskriminacija su glavna prepreka u sprovođenju preventivnih aktivnosti, a jedna od posledica je mali broj osoba koje se odlučuju na testiranje na HIV.
U našoj zemlji se ovaj memorijal (International AIDS Candlelight Memorial) obeležava 13. put pod sloganom „UKLjUČI, NAUČI, OSNAŽI“ u 25 gradova/opština organizovanjem prigodnih aktivnosti koje su usmerene ka promociji zdravih stilova života i informisanju o dostupnim uslugama na lokalu, prepoznavanju I smanjenju rizičnog ponašanja, promociji značaja pravovremenog testiranja na HIV praćenog savetovanjem kod osoba koje su imale neki rizik u bližoj ili daljoj prošlosti, kao i stvaranju neosuđujućeg okruženja za osobe inficirane HIV-om, odnosno poštovanju ljudskih prava osoba inficiranih HIV-om na rad, obrazovanje i lečenje.
U okviru ovogodišnjeg obeležavanja Sećanja na preminule od AIDS-a širom Srbije planirane su ulične manifestacije sa tradicionalnim paljenjem sveća na crvenoj traci u znak pomena na preminule od AIDS-a, promocija i pružanje usluge savetovanja I testiranja na HIV, edukativne radionice, tribine, konferencije za novinare, koncerti, žurke, podela informativno-edukativnog materijala, tradicionalni moleban koji će održati u Beogradu u prostorijama Čovekoljublja, Dobrotvorne fondacije Srpske pravoslavne crkve, kao i brojne druge aktivnosti.
U ZZJZ Pirot od 13. do 20. maja od 7 do 14 sati sprovodiće se testiranje na HIV u Savetovalištu za dobrovoljno, poverljivo i anonimno savetovanje i testiranje (DPST) u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti u sobi br.206. Testiranje na HIV infekciju, Hepatit B i Hepatit C infekciju sprovodi se pod šifrom i besplatno je, rekla je dr Radmila Zec, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje.
Ovom prilikom, ona je istakla i koje grupacije koje su najčešće izložene riziku i koje bi trebalo da se jave u Centar za DPST:
-intravenski i intranazalni korisnici droga;
-osobe koje su imale rizične heteroseksualne odnose (bez kondoma, čestu promena partnera i odnose sa nepoznatim osobama, kao i seksualne odnose pod uticajem alkohola ili droge);
-MSM (muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima);
-seksualne radnice/radnici;
-osobe sa polno prenosivim infekcijama;
-osuđivana lica (zatvorenici);
-zdravstveni radnici izloženi riziku, kontaktu sa krvlju u slučaju akcidenta.
Kontakt telefon u Savetovalištu:
dr Radmila Zec 010/343-994 lok.122 (ordinacija br. 206) i 010/343-994 lokali 109 i 119
Aktuelna epidemiološka situacija HIV infekcije u Republici Srbiji
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije od 1984. do kraja 2015. godine u Republici Srbiji registrovano je 3312 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 1788 osoba obolelo od AIDS-a (54% svih dijagnostikovanih HIV+ osoba), dok su 1192 osobe inficirane HIV-om umrle (1086 osoba je umrlo od AIDS-a tj. trećina svih osoba kojima je dijagnostikovana HIV infekcija).
od 1984. do 2016. u pirotskom okrugu registrovano je 14 osoba inficiranih HIV- om od kojih je 10 obolelo a 8 umrlo.
Početkom 2016. godine u Srbiji je 2120 osoba živelo sa HIV-om. Procenjuje se da još 1100 osoba ne zna da je inficirano HIV-om (svaka treća osoba inficirana HIV-om ne zna svoj HIV status).
Broj osoba koje žive sa HIV-om raste, s jedne strane zbog značajno redukovanog umiranja usled primene visoko delotvorne kombinovane antiretrovirusne terapije, a s druge strane zbog porasta broja novodijagnostikovanih osoba inficiranih HIV-om, što je delom rezultat većeg broja osoba sa rizičnim ponašanjem testiranih na HIV.
Prema načinu transmisije skoro 3/4 svih novodijagnostikovanih HIV pozitivnih osoba u 2015. godini su muškarci koji su kao rizik prijavili nezaštićen seksualni kontakt sa drugim muškarcima.
Od 1992. godine registruje se trend opadanja učešća obolelih od AIDS-a među injektirajućim korisnicima droge, a sa druge strane uočava se jasan trend porasta obolelih među heteroseksualcima i homo/biseksualcima sa rizičnim ponašanjem
Trudnice inficirane HIV-om imaju mogućnost da pravovremenim uključivanjem u sveobuhvatan program prevencije prenosa HIV-a sa majke na dete rode zdravo dete.
Od 1997. godine visoko aktivna antiretrovirusna terapija (HAART) je dostupna I besplatna u Republici Srbiji, tj. svi troškovi lečenja idu na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za sve zdravstvene osiguranike kojima je lečenje indikovano.
Od 1998. godine, odnosno od uvođenja visoko aktivne kombinovane antiretrovirusne terapije u lečenje HIV infekcije, u Republici Srbiji se registruje jasan trend smanjenja obolevanja i umiranja od AIDS-a
Procenjuje se da trenutno u našoj zemlji oko 1100 osoba ne zna da je inficirano HIV-om. Znajući da HIV infekcija može dugo proticati bez ikakvih znakova I simptoma jedini način da se otkrije jeste da se osoba koja je imala neki rizik testira na HIV.
Danas je HIV infekcija hronično stanje sa kojim se može kvalitetno i dugo živeti, ukoliko se lečenje započne na vreme, poželjno u ranim stadijumima HIV infekcije, i ukoliko se sprovodi kontinuirano u skladu sa uputstvima dobijenim od lekara u cilju uspešne kontrole replikacije HIV-a i oporavka narušenog imunološkog sistema inficirane osobe.
U prevenciji HIV-a pažnju treba usmeriti na promenu ponašanja, jer se mali broj ljudi koji su imali neko rizično ponašanje savetuje i testira na HIV, a i kondom se ne koristi pri svakom seksualnom odnosu sa manjim ili većim rizikom za HIV i druge polno prenosive infekcije.
Izvor podataka: Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije
-
15. jul 2024. 12:27 Tokom juna u Odseku Pirot, Akademije tehničko vaspitačkih strukovnih studija, realizovane su brojne aktivnosti. Jedna od najznačajnijih je Konkurs za upis studenata u prvu godinu osnovnih strukovnih ... -
15. jul 2024. 11:12 Krajem prošlog meseca, naša sugrađanka poslala nam je pitanje koje se odnosilo na uređenje puta prema Srećkovcu.Istog dana objavili smo u rubrici Vaša pitanja i odgovor Slavi&... -
15. jul 2024. 09:46 Ambasada Francuske u Srbiji tradicionalnim svečanim prijemom, dva dana pred 235. godišnjicu pada Bastilje, obeležila je nacionalni praznik Dan Republike, a prijemu čiji je domaćin ambasador te ... -
13. jul 2024. 17:37 U selu Kusa Vrana u Opštini Dimitrovgrad, a na samoj granici sa Opštinom Babušnica, danas se proslavlja Pavlovdan. Vladika niški Arsenije je osveštao Crkvu u Kusoj ...