Vladimir Kostić, predsednik SANU otvara Izložbu Umetnička zbirka SANU u Galeriji “Čedomir Krstić”

04. avgust 2017. 05:00 Kultura Pirot Plus Online

Izložba koja obuhvata 50 radova 50 likovnih umetnika članova SANU je organizovana 2016. godine povodom 175 godina postojanja Srpske akademije nauka i umetnosti, a u Galeriji „Čedomir Krstić“ Pirot, stiže 4.avgusta 2017.godine.

Dr Vladimir Kostić, predsednik SANU, važi za jednog od najumnijih ljudi u Srbiji. Otac Dr Sveta Kostić čuveni dečiji kardiolog, rodjen u Moklištu, gimnaziju završio u Pirotu.

Vladimir Kostić bio je student generacija, prosek ocene 10. Igrao je košarku. Porodični prijatelj našeg poznatog Piroćanca ortopeda u Subotici, Dr Miće Vidanovića ,, Ćomija,,! Dr Vladimir Kostić je naš najcitiraniji lekar u svetskoj literaturi, direktor Neurološke klinike.

U dva navrata bio više godina na Kolumbija Univerzitetu , zadržavali ga, medjutim, vratio se u Srbiju.Genijac.

Autor izložbe je Jelena Mežinski Milovanović, viši kustos – istoričar umetnosti i zamenik upravnika Galerije SANU, a autor postavke Radmila Vlatković, istoričar umetnosti i muzejski savetnika Galerije „Čedomir Krstić“ Pirot. Na otvaranju će govoriti akademik prof. dr Vladimir S. Kostić.

Srpska akademija nauka i umetnosti, povodom jubileja 175 godina postojanja, kroz izložbu Umetnička zbirka SANU – likovni umetnici akademici, predstavlja deo svoje bogate zbirke umetničkih dela. Od osnivanja Društva srpske slovesnosti 1841. a kasnije preko Srpskog učenog društva, Kraljevske akademije, do današnje Srpske akademije nauka i umetnosti, prikupljana su umetnička dela na različite načine: otkupima, donacijama dobrotvora, poklonima umetnika akademika. Krajem šezdesetih godina 20. veka definisana je Umetnička zbirka SANU. Zbirka poseduje dela likovnih umetnosti u različitim tehnikama. Zastupljene su slike, tempere, pasteli, crteži, grafike, a takođe i skulpture izvedene u kamenu, bronzi, drvetu. U Umetničkoj zbirci nalaze se dela stvorena u različitim vremenima: od grafike manastira Hopovo iz sredine 18. veka do radova aktivnih članova Likovno-muzičkog odeljenja. Javnost je prvi put videla dela iz Umetničke zbirke 1982. godine u rekonstruisanom i obnovljenom galerijskom prostoru SANU. Od tada je Umetnička zbirka redovno predstavljana, a 2011. godine izložene radove pratio je prvi katalog Akademijine kolekcije.

Izložba Umetnička zbirka SANU – likovni umetnici akademici, koju čini 50 odabranih dela, namenjena je prvenstveno muzejima i galerijama širom Srbije kako bi se posetioci upoznali ne samo sa jednim delom Umetničke zbirke već i stekli uvid u kriterijume kojima je, tokom skoro dva veka, formirana kolekcija. Ovom izložbom i katalogom, u kome se reprodukuju odabrani radovi slikara i vajara članova SANU od osnivanja do danas, Srpska akademija nauka i umetnosti želi da oda priznanje i iskaže zahvalnost brojnim darodavcima zaslužnim za formiranje njenog danas bogatog fonda, da podseti na zadužbinare s kraja 19. i početka 20. veka, na darodavce-ljubitelje umetnosti, ali i na same umetnike-akademike koji su svojim darovima i donacijama, koji pristižu i danas, osnovali Umetničku zbirku SANU.

Dušan Otašević

Deo teksta autorke izložbe i kataloga Jelena Mežinski Milovanović:

„Akademijina zbirka danas broji oko tri hiljade kataloških jedinica – to su dela likovnih umetnika akademika (njih je ukupno sedamdeset dva, ali SANU ne poseduje radove svih svojih članova), dela drugih domaćih autora i, u manjem broju, radovi stranih umetnika. Dela u Umetničkoj zbirci omogućuju praćenje razvoja likovne umetnosti u Srbiji, onih tokova kojima su članovi SANU da¬vali prednost u sferi likovnog izraza, kao i upoznavanje sa umetnicima koji su postali akademici zbog toga što su obeležili našu likovnu umetnost.

Kolekcija Umetničke zbirke Srpske akademije nauka i umetnosti hronološ¬ki je omeđena grafikom manastira Hopova iz sredine XVIII veka, najstarijim datovanim radom, i najnovijim delima aktivnih članova Odeljenja likovne i mu¬zičke umetnosti – Vladimira Veličkovića, Svetomira Arsića Basare, Dušana Otaševića, Todora Stevanovića, Milice Stevanović, Petra Omčikusa i drugih – s kraja prve i iz druge decenije XXI veka. Kada je reč o tehnikama, Umetnič¬ka zbirka poseduje slike – ulja, tempere, pastele – zatim crteže i grafike u različitim tehnikama, skulpture u bronzi, kamenu, gipsu i drvetu, radove u kombinovanoj tehnici, akvarelisane fotografske portrete itd.

Publika je prvi put mogla da vidi dela iz Akademijine Umetničke zbirke kao postavku u junu 1982. godine u rekonstruisanom, obnovljenom i prošire¬nom prostoru Galerije SANU. Od tada se Zbirka na izložbama redovno pred¬stavlja javnosti.

Ovom prilikom – povodom 175 godina postojanja – Srpska akademija nauka i umetnosti javnosti predstavlja izbor iz svog umetničkog fonda. Reč je o pede¬set radova likovnih umetnika članova SANU od njenog osnivanja do danas (među njima su i dela jednog arhitekte – Aleksandra Deroka). To su radovi koji se čuvaju u Umetničkoj zbirci i izlažu u prostorijama zgrade SANU, a o kojima se stara Galerija SANU.

Naslovna fotografija prof.dr Vladimira Kostića preuzeta sa sajta "Nova srpska politička misao"