Zakon o legalizaciji

20. mart 2013. 13:08 Lokalna samouprava Pirot Plus Online

Skupština Srbije usvojila je nedavno Zakon o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole, koji će, omogućiti upis prava vlasništva 1,3 miliona objekata u Srbiji. Zoran Krstić, načelnik Odeljenja za urbanizam i stambeno komunalnu delatnost, Opštinske uprave opštine Pirot, kaže da usvojena zakonska rešenja omogućavaju upis prava vlasništva bespravno izgrađenih objekata čime se obezbeđuje i pravna sigurnost u eventualnom prometu.

- Zakon se odnosi pre svega na porodične stambene objekte do 300 kvadratnih metara neto korisne površine, tu spadaju i stanovi do 200 kvadratnih metara, poslovni prostor, kako u stambenim tako i u stambeno poslovnim zgradama do 100 metara kvadratnih, vikendice do 200 metara kvadratnih, zanatske radnje i pomoćni objekti do 100 kvadratnih metara , garaže do 30 kvadratnih metara. To su objekti koji se mogu upisati kao bespravni u Katastar nepokretnosti bez građevinske dozvole. Bitno je reći da stranka koja nije podnela zahtev za legalizaciju može u roku od godinu dana od stupanja na snagu ovog Zakona podneti zahtev za upis katastru i uz to podneti geodetski snimak objekta i zapisnik o uviđaju. Ukoliko su vlasnici podneli zahtev za legalizaciju našem organu uprave mi smo dužni da u roku od 90 dana prosledimo te zahteve Katastru nepokretnosti – kaže Krstić.

Krstić kaže da ukoliko je je bespravno izgrađeni objekat na zemljištu koje je u svojini nekog trećeg lica upisuje se pravo svojine na objektu, bez sticanja prava na zemljištu na kome je objekat izgrađen.

-Ukoliko je objekat napravljen na tuđem zemljištu pravo svojine ovim upisom stiče se samo na objektu, ali ne i na zemljištu. To sticanje prava na samom zemljištu odvijaće se u posebnom postupku. Vlasnik objekta i vlasnik zemljišta u roku od dve godine moraju da reše ovo imovinsko pitanje. Ukoliko u tom periodu to pitanje ne bude rešeno, vlasnik objekta koji je upisan dužan je da pokrene postupak da mu se dodeli zemljište za redovnu upotrebu, da se odredi tržišna cena i on tu naknadu izmiri vlasniku zemljišta – dodaje Krstić.

Pravo svojine nad zemljištem na kome je bespravno izgrađen objekat može biti upisano u korist vlasnika objekta kada njegov vlasnik nadležnom organu dostavi dokaz da je nekim pravnim poslom stekao pravo svojine na zemljištu.