Zorana Mihajlović: Pirotski ćilim kandidat za Uneskovu listu svetske kulturne baštine

Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je da Srbija radi na tome da pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim budu stavljeni na Uneskovu listu svetske kulturne baštine.
"Uputili smo inicijativu Etnografskom muzeju u Beogradu da zaštitimo tri ćilima iz Srbije, pirotski, staparski i sjeničko-pešterski, na Uneskovoj listi kuluturne baštine", rekla je Mihajlović novinarima u Vladi Srbije.
Navela je da su tu inicijativu uputili Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, NALED, ambasador Nemačke i ambasadorka Kanade.
Mihajlović je kazala da su pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim upisani u Nacionalni registar kulturne baštine Srbije, što je preduslov da bi bili na Uneskovoj listi.
"Maksimalno ćemo se potruditi da do marta naredne godine predamo zahtev za upis tih ćilima na Uneskovu listu", rekla je Mihajlović.
Ona je najavila i da će pokrenutu inicijativu za izradu zakona o zanatstvu kako bi se ta oblast uredila, a zanatsvo zaštitilo i dalje razvijalo.
Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost već čuva kulturno nasleđe kroz zajednički projekat sa NALED-om i Etno mrežom "Uposlimo 1.000 žena".
Kako je istakla, do sada je taj projekat omogućio posao za 698 žena sa sela, koje zarađuju izradom rukotvorina koje predstavnici Vlade Srbije poklanjaju stranim delegacijama koje dolaze u Srbiju ili ih nose kao poklon kada idu u posete u druge zemlje.
"Oko 50 odsto žena na selu, koje su radno sposobne, ali formalno nezaposlene i zato su ugrožene i ovo je bio način da njima pomognemo i nastavićemo sa tim", kazala je Mihajlović.
One je navela da su do sada rukotvorine dobili mnogi ambasadori, predstavnici kompanija koje su investirale u Srbiju, kao i najviši zvaničnici, pa su tako pirotski čilim dobili ruski i francuski predsednici, Vladimir Putin i Emanuel Makron, dok je britanski princ Čarls dobio staparski ćilim, a kineski predsednik Si Đinping vezeni kraljevski pojas.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović navela je da su rukotvorine izvor prihoda za mnoge žene na selu i da je uz posredstvo Vlade Srbije do stranih zvaničnika dosad stiglo više od 100 azbuka u zlatovezu, srpskih tkanica i tradicionalnih peškira.
"To je praksa koju želimo da omasovimo u 2020. godini, pre svega u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova, a želimo da radimo i sa republičkim institucijama na uvodjenju instituta čuvar tradicije i zalažemo se za donošenje zakona o zanatstviu koji Srbija još uvek nema, a koji bi postavio pravni okvir i definisao status svih zanatlija u Srbiji", kazala je ona.
Jovanović je podsetila i da je NALEd u saradnji sa Pirotom i Somborom organizovao devet tkačkih kolinija koje je posetilo više od 50 stranih diplometa, a na desetine žena je prošlo obuku tkanja za izradu pirotskog i staparskog ćilima, a namera je da se ta praksa proširi i za druge tehnike rukotvorina poput zlatoveza i necanja.
Dodala je da se se ove godine na Nacionalnoj listi nematerijalne baštine našle i knjaževačke dvopredjne čarape.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević ocenio je da je Srbija poslednjih desetak godina u zaštiti materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasledja napravile velike korake.
Podsetio je da se na listi nematerilajnog kulturnog nasleđa Unesko od 2014. godine nalazi porodična slava, tradicionalna narodna igra kolo i pevanje uz gusle i naglasio da je bitno da se to blago iz Srbije predstavi domaćoj i međunarodnoj javnosti.
Vukosavljević je naglasio važnost opstanka i promocije starih zanata kao vitalnog stuba lokalnog razvoja i dodao da je Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa upisano više elemenata koji se odnose na veštinu, umeće i zanje u vezi sa starim zanatima.
To su pored ostalih, kao je naveo, kosovski vez, zakuska lončarija, pazarske mantije, izrada pirotskog kačkavalja, pravljenje kajmaka, rakija šljivovica, filigranski zanat, pirotsko ćilimarstvo, staparsko ćilimarstvo, bezdanski damast.
On je podsetio i da su Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture potpisali zajedničko uputstvo kojim se osigurava poštovanje prostornih i urbanističkih planova uz očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa.
"Uputstvo će biti korisno za otklanjanje nedoumica i poteškoća kojih je bilo u praksi, a sve u interesu zaštite kulturnih dobara i efikasniji rad ustanova za zaštitu kulture, ali i omogućavanja investicione gradnje bez prepreka", naveo je Vukosavljević.
Sastanku u Vladi Srbije prisustvovala je i Milica Golubović, pomoćnica gradonačelnika Pirota.
-
16. jul 2024. 12:16 Izveštaj o radu republičke inspekcije za drumski saobraćaj za drugi kvartal U drugom kvartalu 2024. godine ostvareni su planirani inspekcijski nadzori na teritoriji grada Pirota, opš... -
16. jul 2024. 11:20 Zbog toplotnog talasa koji je zahvatio Srbiju i doneo izuzetno visoke temperature, potrebno je da građani poštuju preporuke lekara i da izbegavaju boravak na otvorenom, u periodu od 10 – ... -
11. jul 2024. 11:33 Danas su u Palati Srbija potpisani novi ugovori sa Ministarstvom za brigu o selu za kupovinu kuća na selu.Ugovori su, između ostalog potpisani i za tri kuće u pirotskim selima. Ugovore je ispred ... -
10. jul 2024. 09:36 Grad Pirot je u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje objavio javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje radi osnivanja radnje, zadruge ili drugog oblika ...